پكيج تزريق مواد شيميايي در دستگاه تصفيه آب

 در مراحل مختلف عمليات تصفيه آب توسط دستگاه تصفيه آب ، به خصوص در فرايندهاي شيميايي آن ، مكررا نياز به تزريق مواد شيميايي به آب مي باشد .

براي رفع اين نياز در ساخت دستگاههاي تصفيه آب ، پكيج تزريق مواد شيميايي تعبيه شده كه اين قسمت براي نگهداري و افزودن مواد شيميايي به آب مي باشد .

پكيج تزريق مواد شيميايي بسته به نوع ماده شيميايي كه قرار است به آب اضافه شود ، طراحي و ساخته مي شود .

پكيج تزريق مواد شيميايي كاربردهاي بسياري در صنعت تصفيه آب دارد . از انواع موارد استفاده از پكيج تزريق مواد شيميايي در دستگاههاي تصفيه آب ميتوان به پكيج تزريق آنتي اسكالانت ، پكيج تزريق كلر يا پكيج كلرزني و .... اشاره كرد.

براي بازديد از محصولات مربوط به دستگاه تصفيه آب نظير پكيج تزريق مواد شيميايي ، پكيج كلر زني ، آنتي اسكالانت و ساير تجهيزات ، به سايت بازار بزرگ كشاورزي مراجعه نماييد .


پكيج تزريق مواد شيميايي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۹:۳۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

قارچ كش و نحوه عملكرد آن بر گياهان

قارچ كش ها همانگونه كه از نامشان پيداست قرار است در از بين بردن برخي از انواع    مضر و مخرب قارچ تاثير بگذارند.

يعني كلمه قارچ كش به ماده اي شيميايي گفته ميشود كه باعث از بين رفتن قارچهاي مضر در محصولات زراعي و باغي مي شوند.

البته در برخي از موارد استفاده ، قارچكش ها بدون از بين بردن قارچها و تنها با كنترل نمودن آنها تاثير مثبت خود را بر كشت و زرع ما ميگذارند.

قارچ كش ها توانايي كنترل و مبارزه با گونه هاي زيادي از بيماري هاي گياهي را دارند و از آنجا كه هميشه در تمامي عمليات زراعي احتمال بروز آفت و بيماري وجود دارد ، لذا استفاده از قارچ كش ها در كشاورزي امري لازم و اجتناب ناپذير مي باشد.

همچنين قارچكش ها براي كاستن از آلودگيهايي كه همراه با بيماريهاي گياهان اتفاق مي افتد استفاده مي شوند .

يكي از راههاي كنترل و مديريت مزارع ، استفاده مناسب و به موقع از قارچ كش ها مي باشد.


قارچكشادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۵:۳۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

طراحي دستگاه تصفيه آب صنعتي ( دستگاه آب شيرين كن )

 با توجه به روند چشمگير افزايش جمعيت در دنيا ، تامين آب آشاميدني با مشكل جدي روبرو گشته است. صرفنظر از كمبود آب آشاميدني ، در بسياري از صنايع نيز براي عملكرد مناسب و خروجي بهتر ، استفاده از دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن از ضروريات مي باشد.

دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس در صنايع مختلف ، به دليل كم هزينه بودن نسبت به ساير سيستمهاي تصفيه آب ، بيشتر مورد استفاده قرار ميگرد.

همچنين روش اسمز معكوس علاوه بر پايين بودن هزينه ها ، ظرفيت بالايي در توليد آب شيرين و تصفيه شده  دارد .

روش كار در دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس به اين نحو است كه آب از غشاي اسمز معكوس يا همان ممبران دستگاه تصفيه آب عبور ميكند . اين ممبران شامل منافذ بسيار ريزي مي باشد كه در حين عبور بسياري از ذرات و املاح موجود در آب را از آب گرفته و آب ، پس از عبور از ممبران دستگاه تصفيه آب ، تا حد زيادي ناخالصي ها و املاح و ميكروبهاي خود را از دست مي دهد .

در واقع ممبران دستگاه تصفيه آب ، مهمترين وظيفه را در امر تصفيه آب به عهده دارد و با نصب يك ممبران مناسب ، در دستگاه تصفيه آب صنعتي، بيش از 99 درصد از املاح و ذرات اب حذف ميگردد.

البته بايد توجه داشت براي انتخاب و نصب و طراحي دستگاه تصفيه آب ، عوامل متعددي را بايد در نظر گرفت. مهمترين مساله در انتخاب دستگاه تصفيه آب ، نوع آب مورد تصفيه مي باشد و ميزان آلودگي و يا شوري آب ، در انتخاب دستگاه تصفيه آب بسيار موثر است.دستگاه تصفيه آب

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۹:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كود اوره و استفاده از آن در كشاورزي

در متابوليسم تركيبات حاوي نيتروژن در بدن حيوانات اوره نقش مهمي را ايفا ميكند و در عين حال اوره ، ماده اصلي حاوي نيتروژن، در ادرار پستانداران به شمار ميآيد. اين تركيب: بيرنگ، سخت، بيبو (اگر چه آمونياكي كه در آب از آن حاصل ميشود باعث به وجود آمدن  بخار آب در هوا نيز ميشود، داراي بوي بسيار تندي است) است، كه نه  قليايي است و نه اسيدي، و بسيار محلول در آب است  و نسبتاً غير سمي ميباشد.

در كودهاي شيميايي بيشتر از ۹۰ ٪  از اوره به عنوان يك منبع غني و مناسب نيتروژن ميتوان استفاده كرد. همچنين از مواد اوليهٔ مهم در صنايع شيميايي ميتوان به كود اوره اشاره كرد.

كود اوره در كاربردهاي عمومي، شامل بالاترين ميزان ازت در ميان تمامي كودهاي جامد نيتروژني ميباشد (۴۶٫۷ ٪). به همين دليل، كود اوره  هزينههاي حمل و نقل را به ازاي هر واحد از تغذيه نيتروژني كاهش ميدهد

كود اوره در خاك به دي اكسيد كربن و آمونياك،هيدروليزميشود. آمونياكي كه از اين فرايند به وجود ميايد، در خاك توسط باكتري هاي موجود  به نيترات اكسيده تبديل ميشود، و در نتيجه جذب گياه ميشود. كود اوره در بسياري از موارد، همچنين در فرمولاسيون چند جزئي كودهاي جامد نيز، استفاده ميشود. از آنجا كه اوره به مقدار زيادي در آب محلول است در نتيجه  مورد استفاده براي محلولهاي كودي بسيار مناسب است

بيورت  باعث كاهش رشد گياه ميشود كه شايع ترين نوع ناخالصي در كود اوره ميباشد

در توليد بسياري از تركيبات شيميايي اوره به عنوان ماده اوليه نقش مهي دارد .

كود اوره در تركيب خود داراي 46 درصد نيتروژن است و كود سولفات آمونيوم نيزدر تركيب خود  حدود 21 درصد ازت دارد. اين كودها داراي مزايا و معايب خاصي هستند. در خاكهاي قليايي شديد استان كرمان كود اوره مي تواند آسيبزا باشد به صورتي كه موجب افزايش بيشتر قليايت خاك و همچنين مسموميت به شوري ميشود در صورتي كه براي زمين هاي قليايي شرايط خاكي باغات پسته سولفات آمونيوم مناسبتر است .

اما عيب بزرگي كه سولفات آمونيوم نسبت به كود اوره دارد اين است كه از نظر اقتصادي مقرون بصرفه نيست چون تقريبا نزديك به نصف ميزان ازت كود اوره را دارد. تركيب كردن سولفات آمونيوم با كود اوره به يك نسبت مشخص راه حل مناسبي براي كوددهي اقتصادي و موثرتر نيتروژنه است. يعني مقدار كود اوره آنقدرزياد نباشد كه  براي خاك مضرباشد و مي توان با كمتر مصرف كردن سولفات آمونيوم از نظر اقتصادي بهتر عمل كرد.

تحقيقات نشان داده اند كه علاوه برمقرون بصرفه بودن تركيب كردن كود اوره و سولفات آمونيوم  با  اضافه كردن نيتروژنه و مخلوط شدن كود اوره با سولفات آمونيوم جذب ازت (N) با راندمان بالاتري ديده ميشود

در خاك، كود اوره توليد گاز NH3 ميكند اين گاز براي خاك بسيار مفيد بوده و دربسياري از نقاط كشاورزي در دنيا به گاز NH3را به خاك تزريق ميكنند.

از مشكلات موجود در كوده اوره كه در تابستان و در اوج گرما اهميت بيشتري دارد  تبخير سريع گاز Nh3 يا هدر رفتن اين گاز متصاعد شده از خاك است. سولفات آمونيوم با كود اوره زماني كه تركيب شوند باعث كاهش پرت يا بخار شدن NH3 ميشود كه به معني افزايش حاصلخيزي و ماندن بيشتر NH3در خاك ميشود كه علاوه بر موجودات خاكزي ريز و درشت، ريشه ها و درختان نيز مي توانند از NH3 استفاده كنند كه بسيار مفيد خواهد بود و علاوه بر اين مخلوط شدن  كود اوره و سولفات آمونيوم مي تواند ميزان مصرف اوره را كاهش دهد كه بسيار موثر ميباشد.

 

كود اوره

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كاربرد سايبان گلخانه يا توري شيد در گلخانه ها

به دليل وزن كم- عمر طولاني و قيمت اقتصادي بهترين حفاظت گياهان در داخل و خارج گلخانه در برابر نور مستقيم آفتاب سايبان گلخانه ميباشد.استفاده از توري شيد گلخانه (توريهاي پليمري) بسيار اقتصادي تر بوده و همچنين باعث افزايش توليد و برداشت در طول فصل ميشود
انعطاف پذيري بالا از مزيت هاي سايبان گلخانه يا توري شيد است . توري شيد گلخانه با انعطاف پذيري خود به مهندسين پرورش گياه كمك ميكند كه در هر فصلي در داخل يا خارج گلخانه به سهولت نسبت به نصب و برداشت توري سايبان گلخانه نورگير اقدام نمايند.
توري شيد گلخانه نورگير به طوره دقيق و پراكندگي يكنواخت نور را كاملا كنترل ميكند و همين امر باعث ميشود كه مش هاي پليمري يراي مهندسان اولين انتخاب به عنوان نورگير گلخانه باشد
مزيت ها:
انعطاف پذيري بالا از مزيت هاي سايبان گلخانه يا توري شيد است . توري شيد گلخانه با انعطاف پذيري خود به مهندسين پرورش گياه كمك ميكند كه در هر فصلي در داخل يا خارج گلخانه به سهولت نسبت به نصب و برداشت توري سايبان گلخانه اقدام نمايند.
از ديگر مزيت هاي توري سايبان گلخانه يا توري شيد گلخانه ميتوان استقامت در برابر خوردگي هاي بيولوژيك-مواد شيميايي وسم ها گفت.
سايبان گلخانه به دليل سبك بودن باعث كاهش هزينه ها ميشود مثل هزينه كارگر براي نصب و برداشت سايبان هاي گلخانه ايي.
مواد به كار رفته در سايبان گلخانه يا توري شيد به گونه ايي است كه مقاوم در برابر نور خورشيد و استرس هاي دمايي از -30 درجه الي +80 درجه سانتيگراد و برف و باران است و سالم ميمانند
نوع هايي كه وجود دارد با دو كيفيت پليمر سبك و سنگبن و با امكان نورگيري و ايجاد سايه از35% - 50% در رنگهاي مختلف به وجود ميايد و براي استفاده در دسترس است.
توري شيد گلخانه باعث كم كردن قسمتي از اشعه تابشي خورشيد ميشود و در كم كردن دماي هواي داخلي گلخانه خيلي موثر است. 5-8 درجه سانتيگراد كاهش ميابد . تابش مستقيم اشعه آفتاب به گلخانه توسط نايلون گلخانه به وسيله نوع هاي مختلف پوشش ها جلوگيري ميشود. اگر روي سطح خارجي گلخانه ، توري شيد گلخانه قرار بگيرد اثرسايه درافت دماي گلخانه بيشتر از قراردادن توري شيد گلخانه در درون گلخانه است. سايبان گلخانه در رنگهاي سفيد؛سياه و سبزتيره وجود دارد كه رنگ سبزتيره توري شيد گلخانه مناسبتر است. سايه هاي ايجاد شده توسط سايبان گلخانه يا توري شيد 30،50،80 درصد است.
ويژگي هاي توري شيد گلخانه :
عرض هاي 2 و 4 و 6 و 8 و 10 متردارد و داراي طول 50 متر(بصورت رول)
وزن سبك توري و نصب آسان سايبان گلخانه و 50 درصد سايه اندازي ،
ممانعت از ورود اشعه ماوراء بنفش به محيط سايه انداز
طول عمر بالاي دارد به دليل دارا بودن 4% uv
مواد اوليه پلي اتيلن به كاربرده شده با كيفيت بسيار بالا
موارد مورد كاربرد توري شيد گلخانه:
گلخانه هاي توليد وپرورش گلهاي شاخه بريده، صيفي ،سبزي و. . . وتوليد و پرورش جايگاههاي(گاو، گوسفند، شتر، اسب و . . .)
توري شيد گلخانه براي نمايشگاه هاي فضاي باز پوشش مناسبي دارد
توري شيد گلخانه مانع شدن ازورود اشعه ماوراءبنفش به فضاي داخل استخر و استتار استخر

توري شيد گلخانه

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۲:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كود پتاسيم و مشتقات آن در كشاورزي

كود پتاسيم در فرايند هاي مختلف فيزيولوژي رشد گياه نقش بسيار مهمي دارد، از پيوستگي آب در گياه گرفته تا تعادل و پيوستگي آب در آن.
كاهش رشد گياه و يا سوختگي و زردي انتهاي برگ از علايم كمبود كود پتاسيم است و گياهان مبتلا به كاهش پتاسيم معمولا" كوتاه ،ضعيف و كوچك هستند . ساقه اصلي و شاخه ها رشدشان متوقف ميشود و فاصله ميان گره ها كم مي شود. در حالي كه در صورت تغذيه گياه با كود پتاسيم علائم كمبود پتاسيم ابتدا در برگهاي پير ظاهر مي شود.
از ديگر علائم كمبود كود پتاسيم در گياه كم شدن استحكام ساقه ي گياه است كه مشكلات بعدي در حمل و نقل مواد را بوجود مي آورد و باعث ميشود مقاومت گياه در برابر بيماري كم شود. پتاسيم در سلولهاي گياهي به طور كلي نقشهاي اساسي بر عهده دارد
انواع كود پتاسيم
 كود پتاسيم --- كود كلرور پتاسيم
از كود كلرو پتاسيم ميتوان در سطح زيادي از شاليزارهاي اراضي غير شور به منظوره محصولاتي از جمله ذرت – پنبه-چغندر قند- و گندم به صورت سرك و حتي براي باغهاي ميوه استفاده كرد علاوه بر ارزان بودن كود كلرو پتاسيم ، مقدار پتاسيم (k2o) ان نسبت به سولفات پتاسيم بيشتراست
عامل كنترل كننده تعدادي از بيماريها نظير پاخوره ، بلاست و ….آنيون كلر ميباشد .
كود كلرور پتاسيم را ميشود به سولفات پتاسيم تبديل كرد كه از مزاياي آن صرفه جويي ارزي مي باشد . همچنين ميتوان كود كلرور پتاسيم را به نيترات پتاسيم تبديل نمود كه براي مصرف در مزارع نيشكر- گلخانه ها و به صورت سرك (همراه با آب آبياري) استفاده شود
براي تهيه كود كامل ماكروي گرانول از كود كلرور پتاسيم ميشود استفاده كرد كه امكان استفاده درمزارع (قبل از كاشت) و درختان ميوه (چال كود) را دارد
 كود پتاسيم --- كود سولفات پتاسيم منيزيم
از جمله كودهاي پتاسه اي ميتوان به كود سولفات پتاسيم منيزيم اشاره كرد كه شامل سولفات - پتاسيم- منيزيم و كلر ميباشند سولفات مضاعف پتاسيم منيزيم شامل 48 در صد گوگرد 24 درصد پتاسيم (k2o) 10 درصد منيزيم است كود سولفات پتاسيم منيزيم در آب قابل حل بوده و بصورت سرك مصرف ميشود
كود سولفات پتاسيم منيزيم داراي گوگرد به صورت سولفات –منيزيم-كلر- پتاسيم بوده .
از جمله مشخصات فني كود سولفات پتاسيم منيزيم صرف نظر از مقادير كم عناصر غذايي آن نسبت به سولفات مضاعف پتاسيم منيزيم محتوي كلر بودهكه به بصورت معدني بدست ميايد.
 كود پتاسيم --- كود سولفات پتاسيم
درهر زماني كه يون كلر براي گياه آسيب زا باشد بهتر است كه از پتاسيم به صورت سولفات استفاده شود. كود سولفات پتاسيم بر اثر اسيد سولفوريك بر روي كلرور پتاسيم بدست ميآيد كود سولفات پتاسيم داراي محتوي 41 تا 44 درصد پتاسيم ميباشد و در دماي 12 درصد حل ميشود.
 كود پتاسيم --- كود نيترات پتاسيم
كود نيترات پتاسيم داراي 14 درصد ازت و 38 درصد پتاسيم بوده كه قابل حل در آب بوده و در دماي معمولي 35 درصد كود نيترات پتاسيم بر اثر اسيد نيتريك بر كود كلرور پتاسيم به وجود ميايد


 كود پتاسيم


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۰:۰۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كاربرد پيكج كلرزني در دستگاه تصفيه آب

پكيچ كلر زني يكي از اساسي ترين اهداف تصفيه آب و فاضلاب، گند زدائي يا ضد عفوني نمودن و به منظوره از بين بردن عوامل ميكروبي بيماريزاي موجود و همچنين بي خطر سازي پساب جهت تخليه در انواع آب هاي سطحي يا مصارف كشاورزي مي باشد. براي گند زدائي و ضدعفوني كردن روشهاي مختلفي ارائه شده است كه از جمله مهمترين آنها پكيچ كلرزني ، ازن زني، استفاده از برم ،دي اكسيد كلر ، يد و نيز اشعه ماوراء بنفش مي باشد.
پكيچ كلرزني عمومي ترين روش گند زدائي در جهان مي باشد كه به دليل مزيت هايي كه دارد از اهميت بالايي برخوردار است .
از مزايا ي پكيج كلرزني نسبت به ساير سيستم هاي گندزداي ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
و در دسترس بودن در تعداد مقادير زياد ارزاني قيمت –
– در غلظت هاي كم كارايي بالايي دارد
پس از عمل گند زدائي وداشتن باقي مانده در آب و بهره برداري آسان ، بسيار مورد توجه قرار گرفته است..
ازجمله مزايا وكاربردهاي سيستم پكيج كلر زني ،ميتوان به نگهداري رنگ، كنترل مزه و بو اشاره كرد.
همچنين ميتوان به مواردي ازجمله:
- حذف BOD موجود در آب و فاضلاب ،اكسيداسيون منگنز ، سولفيد ، آهن و نيز آمونياك
-ضد عفوني كردن آب مورد استفاده در دامداري ها
-گندزدايي آب براي تامين شدن آب شرب
- گندزدايي آب مورد استفاده در واحدهاي آزمايشگاهي و پزشكي ، صنايع دارويي ،صنايع غذايي ,
- ضدعفوني كردن آب مورد استفاده در برج خنك كن
- گندزدايي و پيش تصفيه آب ورودي به سيستم اولترافيلتراسيون و اسمز معكوس
- ضدعفوني و گندزدايي بازيافت پس ابهاي صنعتي و فاضلاب
- گند زدايي آبمورد استفاده در صنايع نساجي ، پتروشيمي ، كاغذ سازي ، زنگرزي و شيميايي
- ضدعفوني و تصفيه آب در استخر شنا


پكيج كلر زني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۱:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از سختي گير آب در دستگاه تصفيه آب

سختي گير آب

آب در طبيعت از زمين هاي آهكي و لايه هاي دو لوميتي، كلسيم و منيزيم عبور ميكند و آنها را در خود حل مي كند كه به اين پديده اصطلاحا سختي آب ميگويند.  سختي گير آب موقت شامل تركيبات بي كربنات كلسيم و منيزيم در آب است و سختي گير آب دائم داراي املاح مربوطه به سولفات، كلرور و نيترات كلسيم يا منيزيم ميباشد. به مجموع سختي گير آب دائم و موقت سختي كل آب ميگويند

سختي گير آب موقت

منظور از سختي گير آب موقت ،سختي مي باشد كه براثر اينكه به آب حرارت داده شود املاح بي كربنات كلسيم و منيزيم از حالت محلول خارج ميشود و به صورت غير محلول در مي آيد

سختي گير آب دائم

به معني ساده منظور از سختي گير آب دائم ،سختي مي باشد كه توسط حرارت دادن به آب املاح موجود در آب از حالت محلول خارج نشوند .

آب هاي سخت بر اثر حرارت دادن خيلي سريع تر تشكيل رسوب ميدهند و با مشكلات زيادي در بويلرها و مبدل هاي حرارتي مواجهه ميشوند ، به گونه ايي  كه قطر يك لايه رسوب به يك ميليمتر ميرسد كه بر روي سطوح گرم كننده يك آب گرم كن به عنوان  عايق حرارتي عمل كرده كه باعث افزايش تقريبا 10درصد هزينه ميشود

يكي از مهم ترين علل  كاهش بازدهي مبدل ها و در نتيجه افزايش انرژي راهبري تشكيل رسوب در جدارها و ديوارها است كه باعث آسيب هاي فراواني به تاسيسات برودتي و حرارتي ميشود

سختي آب مشكلات زيادي را به دليل بالا بودن قابليت رسوب گذاري و خورندگي بويژه در مصارف صنعتي و تاسيساتي ايجاد ميكنند، كه اهم آن عبارتند از :

•    رسوب گذاري در تاسيسات حرارتي و افزايش خوردگي

•    افزايش بي رويه مصرف انرژي به دليل وجود لايه هاي ضخيم رسوبي و كاهش راندمان انتقال حرارت

•    ايجاد رسوبات سفيد رنگ و لكه و بر روي سطوح فلز ،شيشه، ، لباس ، پارچه و نظاير آن .

•    بر اثر تشكيل رسوبات سخت در جداره داخلي لوله ها و مخازن ظرفيت انتقال جريان آب كاهش ميابد.

•    به دليل كاهش خاصيت كف كنندگي مواد شوينده  در آب سخت مصرف آنها افزايش پيدا ميكند

سه عامل اساسي در تشكيل رسوب در آبها دخيل است كه در زير به آنها اشاره مي شود :
دما : افزايش دما در آب ، باعث مي شود كه ميزان حلاليت فلزات موجود در آب كم شود كه اين عامل سبب افزايش تشكيل رسوب در آب مي شود.
قلياييت آب : در صورت كاهش سطح قلياييت آب يا افزايش خاصيت اسيدي آب ، ميزان حلاليت آب كم ميشود كه در نتيجه ميزان رسوب گذاري در آب افزايش خواهد يافت .
فشار آب : در صورت كم بودن فشار آب ، ميزان حلاليت آب كاهش يافته كه در نتيجه سرعت و ميزان رسوب گذاري آب ، افزايش خواهد داشت.

 از لحاظ سختي گير آب طبقه بندي بشرح ذيل ميباشد:

 150-0 ميلي گرم در ليتر را آب هاي سبك

300-150 ميلي گرم در ليتر آب هاي با سختي متوسط

400-300 ميلي گرم در ليتر آب هاي سخت

بيشتر از 400 ميلي گرم در ليتر آب هاي خيلي سخت

 روش هاي گوناگوني براي برطرف كردن آثار سختي گير آب وجود دارد كه مهم ترين آن ها روش هاي زير است :

سختي گير آب رزيني

اسمز معكوس

سختي گير آب مغناطيسي

تقطير

و ...

براي مهار كردن املاح موجود در آب روش هاي بسيار متنوعي وجود دارد كه بايد نمونه اي از آب گرفته شود تا هر كدام از حالتها مورد بررسي قرار بگيرد و باتوجه به آناليز شيميايي آن و تحليل شرايط  اقتصادي و محيطي مناسب ترين روش را انتخاب كرد .

 

سختي گير آب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۰:۰۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فيلتر شني در سيستمهاي آبياري

فيلتر شني دستگاهي  است كه به صورت استوانه‌اي تحت فشار شامل بستري از شن دانه‌بندي شده و ماسه (شن سيليسي و يا آنتراسيت)ميباشد كه داخل ستون‌ها به‌وسيله شن سيليسي پر ميشود كه معمولاً يك‌لايه ذرات درشت روي نازل‌ها و سپس يك‌لايه ذرات ريز جهت جلوگيري از گرفتگي بر روي آنها ريخته مي‌شود.

در اثر عبور آب از خلل و فرج بين ذرات شن، مواد معلق موجود در آب گيركرده و آب تقريباً عاري از مواد معلق،حاصل ميشود. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فيلتر شني، كه باعث افزايش افت فشار مي‌گردد كه اگر اين افت فشار از مقدار مشخصي تجاوز نمايد، بايد صافي را شستشو داد.

بدنه فيلتر شني ، بر اساس استانداردهاي معتبرو از فولاد ساخته شده كه داراي دو دريچه است وبه منظور جلوگيري از خوردگي، سطح هاي  هم جاور با آب داخل مخزن دستگاه فيلتر شني را با دو لايه رنگ اپوكسي ونيز كليه سطح هاي بيروني دستگاه فيلتر شني كه در مجاورت هوا قرار ميگيرد، از رنگ روغن پوشانده مي‌شود. فشار استاندارد در فيلتر شني بين 7-3 اتمسفر ميباشد وچنانچه فشار بيش از اين ميزان افزايش يابد، پديده شيارسازي را ايجاد مينمايد.

فيلتر شني به شكل هاي عمودي و افقي ساخته مي‌شوند. ارتفاع فيلتر شني عمودي از 7/0 الي 5/1 متر است و قطر فيلترهاي شني حدود 5/0 تا 3 متر است . فيلتر شني عمودي كه  در تمام راستاي ارتفاع آن‌ها تصفيه فيزيكي انجام ميشود نسبت به فيلترهاي افقي ارجحيت بيشتري دارند. در فيلتر شني عمودي و افقي ؛در بالا و پايين دستگاه آب ورودي و آب حاصل از شستشو تقسيم و يا جمع‌آوري مي‌گردد.

آب از قسمت بالايي ستون وارد ميشود و پس از گذشتن بستر فيلتر شني، شن دانه‌بندي شده با 98%  خلوص و يك صفحه مشبك با 50 الي  70 عدد پستانك در هر متر مربع براي آبكشي و جهت جلوگيري از خروج ذرات شن از دستگاه فيلتر شني تشكيل شده است، و از قسمت زيري خارج ميشود.

 اندازه ذرات شن كه بشكل دانه‌بندي شده و طبقاتي روي صفحه مشبك قرار ميگيرند براساس اندازه ذرات معلق در آب تعيين مي ‌شود. ترتيب قرارگيري اندازه اين ذرات از قسمت فوقاني بستر به سمت تحتاني بستر به ترتيب درشت به ريز است.

ضخامت بستر فيلتر شني و حذف مواد معلق باهم رابطه مستفيم دارند به گونه ايي كه هرچه ضخامت بستر فيلتر شني پبيشتر باشد، حذف مواد معلق در آن نيز افزايش خواهد داشت اما در عمل ضخامت فيلتر شني در محدوده 150-70 سانتيمتر قرار داد. نسبت به قطر ذرات بستر دانه‌اي و فشار روي بستر، به ازاي هر مترمربع از سطح بستر 20 تا 5 مترمكعب آب را در هر ساعت ميشود تصفيه كرد

 فيلتر شني فقط ميتوانند ذرات درشت موجود در آب را جذب كنند و و ذرات ريز و محلول در آب از آنها عبور مي كنند.

به عمومي يا خصوصي بودن و ابعاد استخر نسبت به ظرفيت فيلتر شني  توجه شود.
 زماني كه دو سر فيلتر شني با افت فشار مواجه شود و در حدود 8/0- 6/0 بار ثبت گردد، وقت آن شده است كه فيلتر از حالت سرويس خارج شود جريان آب به صورت معكوس(Back Wash) وارد شود ، بسترها را شستشو دهد . زمان شستشو بستر فيلتر شني به ميزان كدورت آب ورودي بستگي دارد.

 

فيلتر شني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۲:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعاتي مفيد درباره كوكوپيت

كوكوپيت به نوعي بستر كشت گفته ميشود كه از الياف دور ميوه نارگيل يا الياف تنه درختان نارگيل به وجود ميايد. كوكوپيت داراي خواصي در نگهداري رطوبت و تخلخل هوايي و داراي ph مناسب است .در باغباني امروزه از كوكوپيت به فراواني استفاده ميشود. كوكوپيت اغلب از كشورهاي آسياي جنوب شرقي مانند هندوستان، سريلانكا و … وارد كشور ميشود.
كوكوپيت به صورت متراكم وارد بازار ميشود و براي اينكه قابل مصرف باشد در زمان رسيدن به مقصد با اضافه كردن آب به كوكوپيت به صورت پودر در ميايد بعد از اضافه كردن آب، به ازاي هر 1 كيلوگرم كوكوپيت فشرده 12 الي 15 ليتر كوكوپيت مرطوب بدست ميايد.
مزيت هاي كوكوپيت :
- خاك كوكوپيت طبيعي ترين تهويه كننده است و از سخت شدن خاك جلوگيري ميكند و باعث افزايش تخلخل خاك ميشود
- ظرفيت نگهداري بسيار خوب آب كوكوپيت در مقايسه با پيت ماس نياز به آبياري كمتري (تا۶۵٪) دارد. كوكوپيت نسبت به پيت ماس رطوبت را به خود جذب و گياه به سرعت رشد مي كند و اينكه كوكوپيت كيفيت گياه را بخصوص در شرايط آب و هوايي خشك تا زمان فروش حفظ مي نمايد.
در كوكوپيت به دليل آنكه الياف نارگيل بالاتر از سطح زمين رشد مي كند ، كوكوپيت فاقد علف هرز و هرگونه بيماريهاي ناشي از خاك در واقع بدون پاتوژم است.
ماندگاري كوكوپيت تا ۴ سال قابل استفاده مجدد و برگشت است.
كوكوپيت داراي ph خنثي تا كمي اسيدي است و براي گياهان مناسب است
• مقدار بالاي ليگنين در كوكوبيت توسعه ميكروارگانيسمهاي مطلوب را تشويق ميكند.
از كوكوپيت ميتواند بعنوان يك محيط كشت بدون خاك در هيدروپونيك استفاده كرد
كوكوپيت كاملاً آلي است. هيچ گونه تاثير نامطلوبي بر محيط زيست ندارد.
كوكوپيت مناسبترين جايگزين براي پيت موس, پرليت , پشم سنگ ,سنگ خلل و فرج دار (Pumice) , خاك رس ,و ورميكو ليت منبسط شده ميباشد.

كوكوپيت از لحاظ فيزيكي مقاوم است و به كندي تجزيه ميشود وزماني كه كوكوپيت 10 ساله است شروع به تجزيه شدن ميكند


كوكوپيت


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷:۲۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |