كود پتاسيم و مشتقات آن در كشاورزي

كود پتاسيم در فرايند هاي مختلف فيزيولوژي رشد گياه نقش بسيار مهمي دارد، از پيوستگي آب در گياه گرفته تا تعادل و پيوستگي آب در آن.
كاهش رشد گياه و يا سوختگي و زردي انتهاي برگ از علايم كمبود كود پتاسيم است و گياهان مبتلا به كاهش پتاسيم معمولا" كوتاه ،ضعيف و كوچك هستند . ساقه اصلي و شاخه ها رشدشان متوقف ميشود و فاصله ميان گره ها كم مي شود. در حالي كه در صورت تغذيه گياه با كود پتاسيم علائم كمبود پتاسيم ابتدا در برگهاي پير ظاهر مي شود.
از ديگر علائم كمبود كود پتاسيم در گياه كم شدن استحكام ساقه ي گياه است كه مشكلات بعدي در حمل و نقل مواد را بوجود مي آورد و باعث ميشود مقاومت گياه در برابر بيماري كم شود. پتاسيم در سلولهاي گياهي به طور كلي نقشهاي اساسي بر عهده دارد
انواع كود پتاسيم
 كود پتاسيم --- كود كلرور پتاسيم
از كود كلرو پتاسيم ميتوان در سطح زيادي از شاليزارهاي اراضي غير شور به منظوره محصولاتي از جمله ذرت – پنبه-چغندر قند- و گندم به صورت سرك و حتي براي باغهاي ميوه استفاده كرد علاوه بر ارزان بودن كود كلرو پتاسيم ، مقدار پتاسيم (k2o) ان نسبت به سولفات پتاسيم بيشتراست
عامل كنترل كننده تعدادي از بيماريها نظير پاخوره ، بلاست و ….آنيون كلر ميباشد .
كود كلرور پتاسيم را ميشود به سولفات پتاسيم تبديل كرد كه از مزاياي آن صرفه جويي ارزي مي باشد . همچنين ميتوان كود كلرور پتاسيم را به نيترات پتاسيم تبديل نمود كه براي مصرف در مزارع نيشكر- گلخانه ها و به صورت سرك (همراه با آب آبياري) استفاده شود
براي تهيه كود كامل ماكروي گرانول از كود كلرور پتاسيم ميشود استفاده كرد كه امكان استفاده درمزارع (قبل از كاشت) و درختان ميوه (چال كود) را دارد
 كود پتاسيم --- كود سولفات پتاسيم منيزيم
از جمله كودهاي پتاسه اي ميتوان به كود سولفات پتاسيم منيزيم اشاره كرد كه شامل سولفات - پتاسيم- منيزيم و كلر ميباشند سولفات مضاعف پتاسيم منيزيم شامل 48 در صد گوگرد 24 درصد پتاسيم (k2o) 10 درصد منيزيم است كود سولفات پتاسيم منيزيم در آب قابل حل بوده و بصورت سرك مصرف ميشود
كود سولفات پتاسيم منيزيم داراي گوگرد به صورت سولفات –منيزيم-كلر- پتاسيم بوده .
از جمله مشخصات فني كود سولفات پتاسيم منيزيم صرف نظر از مقادير كم عناصر غذايي آن نسبت به سولفات مضاعف پتاسيم منيزيم محتوي كلر بودهكه به بصورت معدني بدست ميايد.
 كود پتاسيم --- كود سولفات پتاسيم
درهر زماني كه يون كلر براي گياه آسيب زا باشد بهتر است كه از پتاسيم به صورت سولفات استفاده شود. كود سولفات پتاسيم بر اثر اسيد سولفوريك بر روي كلرور پتاسيم بدست ميآيد كود سولفات پتاسيم داراي محتوي 41 تا 44 درصد پتاسيم ميباشد و در دماي 12 درصد حل ميشود.
 كود پتاسيم --- كود نيترات پتاسيم
كود نيترات پتاسيم داراي 14 درصد ازت و 38 درصد پتاسيم بوده كه قابل حل در آب بوده و در دماي معمولي 35 درصد كود نيترات پتاسيم بر اثر اسيد نيتريك بر كود كلرور پتاسيم به وجود ميايد


 كود پتاسيم


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۰:۰۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كاربرد پيكج كلرزني در دستگاه تصفيه آب

پكيچ كلر زني يكي از اساسي ترين اهداف تصفيه آب و فاضلاب، گند زدائي يا ضد عفوني نمودن و به منظوره از بين بردن عوامل ميكروبي بيماريزاي موجود و همچنين بي خطر سازي پساب جهت تخليه در انواع آب هاي سطحي يا مصارف كشاورزي مي باشد. براي گند زدائي و ضدعفوني كردن روشهاي مختلفي ارائه شده است كه از جمله مهمترين آنها پكيچ كلرزني ، ازن زني، استفاده از برم ،دي اكسيد كلر ، يد و نيز اشعه ماوراء بنفش مي باشد.
پكيچ كلرزني عمومي ترين روش گند زدائي در جهان مي باشد كه به دليل مزيت هايي كه دارد از اهميت بالايي برخوردار است .
از مزايا ي پكيج كلرزني نسبت به ساير سيستم هاي گندزداي ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
و در دسترس بودن در تعداد مقادير زياد ارزاني قيمت –
– در غلظت هاي كم كارايي بالايي دارد
پس از عمل گند زدائي وداشتن باقي مانده در آب و بهره برداري آسان ، بسيار مورد توجه قرار گرفته است..
ازجمله مزايا وكاربردهاي سيستم پكيج كلر زني ،ميتوان به نگهداري رنگ، كنترل مزه و بو اشاره كرد.
همچنين ميتوان به مواردي ازجمله:
- حذف BOD موجود در آب و فاضلاب ،اكسيداسيون منگنز ، سولفيد ، آهن و نيز آمونياك
-ضد عفوني كردن آب مورد استفاده در دامداري ها
-گندزدايي آب براي تامين شدن آب شرب
- گندزدايي آب مورد استفاده در واحدهاي آزمايشگاهي و پزشكي ، صنايع دارويي ،صنايع غذايي ,
- ضدعفوني كردن آب مورد استفاده در برج خنك كن
- گندزدايي و پيش تصفيه آب ورودي به سيستم اولترافيلتراسيون و اسمز معكوس
- ضدعفوني و گندزدايي بازيافت پس ابهاي صنعتي و فاضلاب
- گند زدايي آبمورد استفاده در صنايع نساجي ، پتروشيمي ، كاغذ سازي ، زنگرزي و شيميايي
- ضدعفوني و تصفيه آب در استخر شنا


پكيج كلر زني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۱:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از سختي گير آب در دستگاه تصفيه آب

سختي گير آب

آب در طبيعت از زمين هاي آهكي و لايه هاي دو لوميتي، كلسيم و منيزيم عبور ميكند و آنها را در خود حل مي كند كه به اين پديده اصطلاحا سختي آب ميگويند.  سختي گير آب موقت شامل تركيبات بي كربنات كلسيم و منيزيم در آب است و سختي گير آب دائم داراي املاح مربوطه به سولفات، كلرور و نيترات كلسيم يا منيزيم ميباشد. به مجموع سختي گير آب دائم و موقت سختي كل آب ميگويند

سختي گير آب موقت

منظور از سختي گير آب موقت ،سختي مي باشد كه براثر اينكه به آب حرارت داده شود املاح بي كربنات كلسيم و منيزيم از حالت محلول خارج ميشود و به صورت غير محلول در مي آيد

سختي گير آب دائم

به معني ساده منظور از سختي گير آب دائم ،سختي مي باشد كه توسط حرارت دادن به آب املاح موجود در آب از حالت محلول خارج نشوند .

آب هاي سخت بر اثر حرارت دادن خيلي سريع تر تشكيل رسوب ميدهند و با مشكلات زيادي در بويلرها و مبدل هاي حرارتي مواجهه ميشوند ، به گونه ايي  كه قطر يك لايه رسوب به يك ميليمتر ميرسد كه بر روي سطوح گرم كننده يك آب گرم كن به عنوان  عايق حرارتي عمل كرده كه باعث افزايش تقريبا 10درصد هزينه ميشود

يكي از مهم ترين علل  كاهش بازدهي مبدل ها و در نتيجه افزايش انرژي راهبري تشكيل رسوب در جدارها و ديوارها است كه باعث آسيب هاي فراواني به تاسيسات برودتي و حرارتي ميشود

سختي آب مشكلات زيادي را به دليل بالا بودن قابليت رسوب گذاري و خورندگي بويژه در مصارف صنعتي و تاسيساتي ايجاد ميكنند، كه اهم آن عبارتند از :

•    رسوب گذاري در تاسيسات حرارتي و افزايش خوردگي

•    افزايش بي رويه مصرف انرژي به دليل وجود لايه هاي ضخيم رسوبي و كاهش راندمان انتقال حرارت

•    ايجاد رسوبات سفيد رنگ و لكه و بر روي سطوح فلز ،شيشه، ، لباس ، پارچه و نظاير آن .

•    بر اثر تشكيل رسوبات سخت در جداره داخلي لوله ها و مخازن ظرفيت انتقال جريان آب كاهش ميابد.

•    به دليل كاهش خاصيت كف كنندگي مواد شوينده  در آب سخت مصرف آنها افزايش پيدا ميكند

سه عامل اساسي در تشكيل رسوب در آبها دخيل است كه در زير به آنها اشاره مي شود :
دما : افزايش دما در آب ، باعث مي شود كه ميزان حلاليت فلزات موجود در آب كم شود كه اين عامل سبب افزايش تشكيل رسوب در آب مي شود.
قلياييت آب : در صورت كاهش سطح قلياييت آب يا افزايش خاصيت اسيدي آب ، ميزان حلاليت آب كم ميشود كه در نتيجه ميزان رسوب گذاري در آب افزايش خواهد يافت .
فشار آب : در صورت كم بودن فشار آب ، ميزان حلاليت آب كاهش يافته كه در نتيجه سرعت و ميزان رسوب گذاري آب ، افزايش خواهد داشت.

 از لحاظ سختي گير آب طبقه بندي بشرح ذيل ميباشد:

 150-0 ميلي گرم در ليتر را آب هاي سبك

300-150 ميلي گرم در ليتر آب هاي با سختي متوسط

400-300 ميلي گرم در ليتر آب هاي سخت

بيشتر از 400 ميلي گرم در ليتر آب هاي خيلي سخت

 روش هاي گوناگوني براي برطرف كردن آثار سختي گير آب وجود دارد كه مهم ترين آن ها روش هاي زير است :

سختي گير آب رزيني

اسمز معكوس

سختي گير آب مغناطيسي

تقطير

و ...

براي مهار كردن املاح موجود در آب روش هاي بسيار متنوعي وجود دارد كه بايد نمونه اي از آب گرفته شود تا هر كدام از حالتها مورد بررسي قرار بگيرد و باتوجه به آناليز شيميايي آن و تحليل شرايط  اقتصادي و محيطي مناسب ترين روش را انتخاب كرد .

 

سختي گير آب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۰:۰۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از فيلتر شني در سيستمهاي آبياري

فيلتر شني دستگاهي  است كه به صورت استوانه‌اي تحت فشار شامل بستري از شن دانه‌بندي شده و ماسه (شن سيليسي و يا آنتراسيت)ميباشد كه داخل ستون‌ها به‌وسيله شن سيليسي پر ميشود كه معمولاً يك‌لايه ذرات درشت روي نازل‌ها و سپس يك‌لايه ذرات ريز جهت جلوگيري از گرفتگي بر روي آنها ريخته مي‌شود.

در اثر عبور آب از خلل و فرج بين ذرات شن، مواد معلق موجود در آب گيركرده و آب تقريباً عاري از مواد معلق،حاصل ميشود. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فيلتر شني، كه باعث افزايش افت فشار مي‌گردد كه اگر اين افت فشار از مقدار مشخصي تجاوز نمايد، بايد صافي را شستشو داد.

بدنه فيلتر شني ، بر اساس استانداردهاي معتبرو از فولاد ساخته شده كه داراي دو دريچه است وبه منظور جلوگيري از خوردگي، سطح هاي  هم جاور با آب داخل مخزن دستگاه فيلتر شني را با دو لايه رنگ اپوكسي ونيز كليه سطح هاي بيروني دستگاه فيلتر شني كه در مجاورت هوا قرار ميگيرد، از رنگ روغن پوشانده مي‌شود. فشار استاندارد در فيلتر شني بين 7-3 اتمسفر ميباشد وچنانچه فشار بيش از اين ميزان افزايش يابد، پديده شيارسازي را ايجاد مينمايد.

فيلتر شني به شكل هاي عمودي و افقي ساخته مي‌شوند. ارتفاع فيلتر شني عمودي از 7/0 الي 5/1 متر است و قطر فيلترهاي شني حدود 5/0 تا 3 متر است . فيلتر شني عمودي كه  در تمام راستاي ارتفاع آن‌ها تصفيه فيزيكي انجام ميشود نسبت به فيلترهاي افقي ارجحيت بيشتري دارند. در فيلتر شني عمودي و افقي ؛در بالا و پايين دستگاه آب ورودي و آب حاصل از شستشو تقسيم و يا جمع‌آوري مي‌گردد.

آب از قسمت بالايي ستون وارد ميشود و پس از گذشتن بستر فيلتر شني، شن دانه‌بندي شده با 98%  خلوص و يك صفحه مشبك با 50 الي  70 عدد پستانك در هر متر مربع براي آبكشي و جهت جلوگيري از خروج ذرات شن از دستگاه فيلتر شني تشكيل شده است، و از قسمت زيري خارج ميشود.

 اندازه ذرات شن كه بشكل دانه‌بندي شده و طبقاتي روي صفحه مشبك قرار ميگيرند براساس اندازه ذرات معلق در آب تعيين مي ‌شود. ترتيب قرارگيري اندازه اين ذرات از قسمت فوقاني بستر به سمت تحتاني بستر به ترتيب درشت به ريز است.

ضخامت بستر فيلتر شني و حذف مواد معلق باهم رابطه مستفيم دارند به گونه ايي كه هرچه ضخامت بستر فيلتر شني پبيشتر باشد، حذف مواد معلق در آن نيز افزايش خواهد داشت اما در عمل ضخامت فيلتر شني در محدوده 150-70 سانتيمتر قرار داد. نسبت به قطر ذرات بستر دانه‌اي و فشار روي بستر، به ازاي هر مترمربع از سطح بستر 20 تا 5 مترمكعب آب را در هر ساعت ميشود تصفيه كرد

 فيلتر شني فقط ميتوانند ذرات درشت موجود در آب را جذب كنند و و ذرات ريز و محلول در آب از آنها عبور مي كنند.

به عمومي يا خصوصي بودن و ابعاد استخر نسبت به ظرفيت فيلتر شني  توجه شود.
 زماني كه دو سر فيلتر شني با افت فشار مواجه شود و در حدود 8/0- 6/0 بار ثبت گردد، وقت آن شده است كه فيلتر از حالت سرويس خارج شود جريان آب به صورت معكوس(Back Wash) وارد شود ، بسترها را شستشو دهد . زمان شستشو بستر فيلتر شني به ميزان كدورت آب ورودي بستگي دارد.

 

فيلتر شني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۲:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعاتي مفيد درباره كوكوپيت

كوكوپيت به نوعي بستر كشت گفته ميشود كه از الياف دور ميوه نارگيل يا الياف تنه درختان نارگيل به وجود ميايد. كوكوپيت داراي خواصي در نگهداري رطوبت و تخلخل هوايي و داراي ph مناسب است .در باغباني امروزه از كوكوپيت به فراواني استفاده ميشود. كوكوپيت اغلب از كشورهاي آسياي جنوب شرقي مانند هندوستان، سريلانكا و … وارد كشور ميشود.
كوكوپيت به صورت متراكم وارد بازار ميشود و براي اينكه قابل مصرف باشد در زمان رسيدن به مقصد با اضافه كردن آب به كوكوپيت به صورت پودر در ميايد بعد از اضافه كردن آب، به ازاي هر 1 كيلوگرم كوكوپيت فشرده 12 الي 15 ليتر كوكوپيت مرطوب بدست ميايد.
مزيت هاي كوكوپيت :
- خاك كوكوپيت طبيعي ترين تهويه كننده است و از سخت شدن خاك جلوگيري ميكند و باعث افزايش تخلخل خاك ميشود
- ظرفيت نگهداري بسيار خوب آب كوكوپيت در مقايسه با پيت ماس نياز به آبياري كمتري (تا۶۵٪) دارد. كوكوپيت نسبت به پيت ماس رطوبت را به خود جذب و گياه به سرعت رشد مي كند و اينكه كوكوپيت كيفيت گياه را بخصوص در شرايط آب و هوايي خشك تا زمان فروش حفظ مي نمايد.
در كوكوپيت به دليل آنكه الياف نارگيل بالاتر از سطح زمين رشد مي كند ، كوكوپيت فاقد علف هرز و هرگونه بيماريهاي ناشي از خاك در واقع بدون پاتوژم است.
ماندگاري كوكوپيت تا ۴ سال قابل استفاده مجدد و برگشت است.
كوكوپيت داراي ph خنثي تا كمي اسيدي است و براي گياهان مناسب است
• مقدار بالاي ليگنين در كوكوبيت توسعه ميكروارگانيسمهاي مطلوب را تشويق ميكند.
از كوكوپيت ميتواند بعنوان يك محيط كشت بدون خاك در هيدروپونيك استفاده كرد
كوكوپيت كاملاً آلي است. هيچ گونه تاثير نامطلوبي بر محيط زيست ندارد.
كوكوپيت مناسبترين جايگزين براي پيت موس, پرليت , پشم سنگ ,سنگ خلل و فرج دار (Pumice) , خاك رس ,و ورميكو ليت منبسط شده ميباشد.

كوكوپيت از لحاظ فيزيكي مقاوم است و به كندي تجزيه ميشود وزماني كه كوكوپيت 10 ساله است شروع به تجزيه شدن ميكند


كوكوپيت


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷:۲۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

خاك پيت ماس چيست؟

نوعي خزه موسوم به خزه اسفاگنيـــوم Sphagnum Sp وجود دارد كه در مرحله اي از چرخه طول عمر خود به خاك پيت ماس تبديل ميشود، پيت ماس ها معمولا در خاك جنگلهاي شمال اروپا و سواحل منتهي به اقيانوس منجمد شمالي به وجود ميايد و بهترين معدن هاي استخراج پيت ماس به كشور استوني تعلق دارد .
براساس تحقيقات به عمل آمده بهترين ماده كاملا ارگانيك براي كشت ، جوانه زني و نگهداري گياه (به خصوص گياهان آپارتماني است) خاك پيت ماس است كه به فراواني در سطح حرفه اي مورداستفاده قرارمي گردد.
خاك پيت ماس مخلوطي از مواد آلي تجزيه نشده به ضخامت مختلف با كمي مواد معدني(رس،سيلت، شن) است و در زيرلايه هاي خاك به صورت رنگ سياه تكامل يافته مشاهده مي گردد . در خاك پيت ماس مواد آلي تجزيه نشده عموماً از شاخ و برگ درختان در زمين هاي كم شيب مناطق جنگلي و ارتفاعات پست و يا ريشه ، ساقه و برگ گياهان علفي در مناطق مرتعي تشكيل يافته است.
خاك پيت ماس در شرايط زير تشكيل ميشود:
لازمه تشكيل شدن خاك پيت ماس اين است كه بايد بين فصول سال اختلاف شديد حرارتي و دما وجود داشته باشد , به عبارت ديگردر خاك در فصل زمستان يخ بسته ، در اثر ذوب شدن يخ در فصل بهار خاك از آب اشباع شده و تا عمق زيادي درتابستان خشك مي شود و همين رويه باعث ميشود كه مواد آلي خاك تجزيه نشود. اين خاك ها قديمي و در طول دوره بعد از يخبندان به وجود آمده اند و مناطق فعلي براي تشكيل آن ها مناسب نمي باشد .
خاك پيت ماس در موارد زير كاربرد دارد:
خاك پيت ماس براي كشت بذر بستر بسيار مناسبي است
خاك پيت ماس كود را در خود نگه ميدارد و از آبشويي آن جلوگيري ميكند
خاك پيت ماس باعث حفاظت از خاك در برابر فرسايش ميشود
در بسته بندي هاي متنوع كود پيت ماس قابل عرضه ميباشد
افزايش درصد ماده آلي در خاك پيت ماس باعث بهبود بخشيدن در ساختمان خاك مي گردد
در خاك پيت ماس ظرفيت نگهداري آب بالاست. تا جايي كه قادر است به ازاي وزن خشك خودش آب را نگهدارد و بتدريج آب را در اختيار گياه بگذارد.
از خاك پيت ماس در خاكهاي سنگين و رسي استفاده ميشود كه باعث نرم و سست شدن خاك ميشود و همچنين در رشد بهتر ريشه تاثير دارد
خاك پيت ماس را بر اساس عمق و ميزان كربن ميتوان تقسيم بندي كرد :
خاك پيت ماس كم عمق كه ضخامتي كمتر از 60 سانتيمتر دارد .
خاك پيت ماس عميق كه ضخامتي بين 80-100 سانتيمتر دارد .
خاك پيت ماس خيلي عميق كه ضخامتي بيشتر از 100 سانتيمتر دارد .
خاك پيت ماس فقير از كربن كه كمتر از 6% كربن دارد .
خاك پيت ماس متوسط با ميزان كربن بين 6 تا 8 درصد

خاك پيت ماس با كربن آلي كه حاوي بيش از 10 درصد كربن مي باشد


خاك پيت ماس
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۳:۳۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

استفاده از توري ضد حشره در گلخانه ها

يكي از راههاي فيزيكي مبارزه با آفتها استفاده از توري ضد حشره است. معمولا توري ضد حشره در پنجره هاي سقفي و جانبي گلخانه نصب مي شود. توري ضد حشره با كاهش دادن درصد عبور هوا و با توجه به مش توري ،خللي در سيستم تهويه گلخانه به وجود مي آورند
توري ضد حشره مانع از ورود حشرات، آفات و پرندگان به داخل گلخانه ميشود . توري ضد حشره باعث ميشود كه مصرف استفاده سموم كاهش پيدا كند و سلامت گياهان افزايش يابد كه اين موارد به توجيه پذير بودن هزينه براي استفاده از توري ضد حشره اشاره ميكند. و همچنين توري ضد حشره گلخانه از خروج حشرات مفيد گلخانه كه در امر گرده افشاني دخيل هستند جلوگيري ميكند

فيبرهاي تكي با پوشش پلي اتيلن معمولا در ساختار توري ضد حشره و توري ضد تريپس بكار رفته است كه از ورود حشرات مضري همچون تريپس به فضاي داخلي گلخانه جلوگيري ميكند . حشره تريپس حاوي انتقال تقريبا انوع 25 ويروس در گياهان گلخانه اي ميباشد.
عموما در تركيبات ساخت توري ضد تريپس و توري ضد حشره از افزودني هاي آنتي يووي استفاده شده و علاوه بر آن امكان عبور نور وجود دارد.با توجه به نوع و اندازه آفات و حشرات نصب توري ضد حشره يا توري ضد تريپس يكي از عوامل مهم ميباشد
در نصب توري ضد حشره بايد موارد زير را در نظر داشت:
• اندازه حشره و نوع آن
• انتخاب توري ضد حشره مناسب
• نصب اتاق ايزوله
• براي جابجايي و چرخش جريان هواي گلخانه بايد طراحي توري ضد حشره مورد مطالعه و بررسي قرار بگيرد
براي كاشت بايد از ماده گياهي سالم و بدون آفت استفاده كرد و از ورود گياهان آلوده به گلخانه جلوگيري شود

بايد از سيستمهاي كنترل براي تشخيص احتمالي ورود حشره تريپس ورشد آفات استفاده كرد

توري ضد حشرهادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶:۳۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعاتي در مورد دريچه ورودي هوا يا اينلت در سالنهاي مرغداري

• دريچه هاي اينلت براي تهويه تونلي(تابستان) و كمك به تهويه عرضي(زمستان) در طول سالن نصب مي شوند.
اينلت براي تهويه بهينه و يكنواختي دما ودر سالن هاي مرغداري بكار مي روند.
• طول هر اينلت 65cm و ارتفاع آن 35cm مي باشد.
• در اينلت كاهش محسوس در مصرف سوخت با توجه به ايجاد جريان هوايي مناسبتر وجود دارد.
اينلت با توجه به شرايط آب و هوايي از جمله دماي هوا، سرعت و جهت باد، سن گله و ... تحت زواياي مختلف باز مي شوند تا روند تهويه را آسان و يكنواخت سازند.
• امكان كنترل باز و بست اينلت به دو روش اتومانيك با استفاده از وينچ وموتور و دستي هماهنگ (نيمه اتومات)
نحوه كاراينلت ها:
اينلت ها مخصوص روزهايي ازپرورش هستند كه درسالنها تهويه كمتر موردنياز مي باشد، يعني روزهاي اول(2هفته اول پرورش). چون اين تهويه بدون بكارگيري اينلت ها بسيارمشكل ميباشد مرغداران درسنين پايين به علت تهويه نادرست واشتباه همواره آسيب هاي غير قابل جبراني را خواهند داشت
بازوبسته شدن اينلت ها به روشن شدن فن هاي سالن بستگي دارد كه با خاموش شدن فن ها بسته و با روشن شدن آن نيز اينلت ها باز مي شوند. درجه اي كه اينلت ها بايد بازشوند نيزقابل تنظيم است، در سنين اوليه يعني روزهاي ابتدايي پرورش اينلت ها معمولا در يك دوره 5 يا 10 دقيقه اي تنظيم مي شوند كه از يك روزگي فن ها به ازاي 1 دقيقه روشن بودن 4دقيقه خاموش مي باشند و با افزايش سن وقتي كه كيفيت هواي سالن افت مي كند با تنظيم كنترلر مقدارزمان خاموش بودن فن ها را كم و روشن بودن آتها را زياد كنيم،مثلا 2 دقيقه روشن و3 دقيقه خاموش ويا3 دقيقه روشن و2 دقيقه خاموش.
ويژگي‏ هاي پنجره اينلت
- استفاده از فنر ساعتي (flat spiral spring) باعث كاهش فشار روي موتورگيربكس اينلت و افزايش طول عمر آن مي‏شود.
- بدون داشتن كوچك ترين روزنه كه تهويه حداقلي را به شكل بهتري انجام مي‏ دهد.
- درب اينلت به شكل آيروديناميك طراحي شده و به نحوي است كه باعث چسبندگي هوا و هدايت جريان هوا به بالاترين نقاط سالن مي‏ گردد.
- مخفي بودن فنر اينلت باعث حفاظت در برابر رطوبت و خاك ميشود.
با استفاده از قابليت تنظيم مرحله اي (سه مرحله) در اينلت امكان تنظيم مقدار جريان هواي يكنواخت در داخل سالن وجود دارد.
- با بازكردن دريچه اينلت بيش از 70 درصد هوا از زير درب اينلت جريان مي‏يابد كه اين موضوع در فصل تابستان براي خنك نگهداشته شدن طيور و جلوگيري از خيسي كناره ‏هاي ديوار سالن بسيار موثر است.
اينلت نسبت به هواي محيط بيرون كاملا عايق مي باشد.
- مواد ي كه دراينلت به كار رفته ABS در برابر ضربه مستحكم ونسبت به خمش و سايش مقاوم مي‏ باشد.
- طراحي پنجره اينلت برگرفته از پديده گردابي (vortex) در تهويه مطبوع كه باعث به جريان افتادن هواي ساكن بالاي سالن مي‏ شود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵:۰۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

علت اختلاف قيمت در دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن

در اين مقاله علل اختلاف قيمت در دستگاه تصفيه آب بررسي مي شود.
يكي از مهمترين دلايل اختلاف قيمت در دستگاه تصفيه آب ، نوع سيستم تصفيه آب مي باشد.
اگر در دستگاه تصفيه آب از سيستم فيلتراسيون استفاده شده باشد به علت پايين بودن قيمت فيلتراسيون ، طبيعتا اين دستگاه تصفيه آب قيمت پايين تري نسبت به ساير انواع دستگاه تصفيه آب خواهد داشت. كه البته دستگاه تصفيه آب فيلتراسيون ، كيفيت پاييني هم خواهد داشت.
بر عكس در دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس به علت استفاده از دستگاه و ابزار با كيفيت و بطور كلي پيچيدگي اين نوع دستگاه تصفيه آب ، قيمت تمام شده بالاتر از ساير انواع دستگاه تصفيه آب خواهد بود.
يكي ديگر از علل تفاوت قيمت در دستگاه تصفيه آب ، امكانات دستگاه تصفيه آب مي باشد . به اين معني كه بسته به اينكه در دستگاه تصفيه آب از شير برقي و شير ميكسر استفاده شده باشد يا نه ، يا جنس اتصالات ، استفاده از مانومتر و ساير امكانات ، قيمت دستگاه تصفيه آب و آب شيرين كن متفاوت خواهد شد.
در واقع دارا بودن يا نبودن هر كدام از اين قطعات در قيمت تمام شده دستگاه تصفيه آب تاثير گذار مي باشد.
يكي ديگر از دلايل اختلاف قيمت در دستگاه تصفيه آب ، كيفيت ساخت و توليد ان مي باشد. اينكه دستگاه تصفيه آب ساخت و توليد چه كشوري مي باشد ، قطعات بكار رفته در دستگاه تصفيه آب ساخت و يا مونتاز چه شركت و كشوريست ، كيفيت و استانداردهاي قطعات بكار رفته در دستگاه تصفيه آب ، در قيمت نهايي آن تاثير گذار مي باشد.
يكي ديگر از دلايل تفاوت قيمت دستگاه تصفيه آب با ساير انواع آن ، ماركدار بودن يا نبودن دستگاه مي باشد. مارك دار بودن يك دستگاه آب شيرين كن دليلي بر با كيفيت بودن ان مي باشد و قطعا اجزا و قطعات بكار رفته در اين دستگاه آب شيرين كن از نوع مرغوب و با كيفيت و استاندارد بوده است.
و به عنوان آخرين دليل تفاوت قيمت دستگاه تصفيه آب ، فروشگاه و شركتي است كه دستگاه تصفيه آب از آنجا خريداري شده است.
با خريد دستگاه تصفيه آب از يك شركت معتبر ، ممكن است هزينه بيشتري پرداخت نماييد اما قطعا دستگاه تصفيه آب شما از كيفيت بالاتري برخوردار خواهد بود .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۰:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي انواع آنتي اسكالانت و صنايع وابسته به دستگاه تصفيه آب

در سايت بازار بزرگ كشاورزي ايران ، شركتهاي توليد كننده و تامين كننده آنتي اسكالانت ، دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن ضمن معرفي محصولات خود ، با ارائه اطلاعات كامل در اين زمينه ، شما را در تهيه و تامين نياز خود در هر صنعتي كه باشيد ، ياري مي نمايند .

سايت بازار بزرگ كشاورزي علاوه بر معرفي شركتهاي مختلف در زمينه هاي گوناگون بخش كشاورزي و معرفي انواع كالاها و توليدات مختلف اعم از انواع كود شيميايي ، سموم شيميايي ، انواع دستگاه تصفيه آب و تجهيزات وابسته به آن ( آنتي اسكالانت ، انواع ممبرين دستگاه تصفيه آب ، پكيج كلر زني و ... ) ، انواع نهاده دامي و كشاورزي و ... بانك جامعي از مقالات كشاورزي ارائه ميدهد. ضمن اينكه شما ميتوانيد در سايت بازار بزرگ كشاورزي به صورت روزانه از آخرين اخبار كشاورزي روز دنيا و كشور مطلع گرديد.

همچنين در سايت بازار بزرگ كشاورزي ايران قيمت روز نهاده هاي دامي ، نهاده هاي كشاورزي ، ليست نمايشگاههاي كشاورزي ، شركتهاي فعال در بخش كشاورزي به همراه هزاران محصول و كالاي مرتبط با صنعت كشاورزي معرفي مي گردد.

براي بازديد از انواع دستگاه تصفيه آب و صنايع وابسته به آن نظير انواع آنتي اسكالانت ، انواع پكيج كلر زني ، انواع پكيج تزريق مواد شيميايي به سايت بازار بزرگ كشاورزي مراجعه نماييد .


آنتي اسكالانت


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۱:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |