دستگاه جوجه كشي و نحوه عملكرد آن

جوجه كشي مصنوعي : امروزه جوجه كشي طبيعي نمي تواند نيازهاي رو به رشد جامعه را براورده كند بنابراين توليد جوجه به روش مصنوعي و در حجم زياد از جايگاه و اهميت ويژه اي برخوردار است و نسبت به جوجه كشي طبيعي داراي محاسني به شرح زير ميباشد:
1. در تمام طول فصول سال امكان توليد جوجه وجود دارد
2. تعداد زيادي جوجه در هر دوره ميتوان توليد كرد
3. به وجود مرغ كرچ نيازي نيست
4. براي رشد جنين شرايط لازم وجود دارد و كليه مراقبتهاي بهداشتي جهت جلوگيري از آلودگي و شيوع امراض تحت كنترل مي باشد .
انسان با بررسي و تحقيق بر روي حالات و رفتار مرغ كرچ در هنگام خوابيدن به روي تخم مرغ (جوجه كشي طبيعي) و فهميدن به عوامل موثر در رشد نطفه به ساخت ماشين جوجه كشي اقدام كرد.
انجام جوجه كشي مصنوعي از هر دستگاهي كه بتواند عوامل رشد جنين از قبيل ( چرخش ، حرارت ، اكسيژن ، رطوبت) را فراهم كند ميشود براي بهره برداري از جوجه كشي مصنوعي استفاده كرد.
اجزا و ساختمان دستكاه جوجه كشي و نحوه استفاده از آن : دستگاه جوجه كشي بگونه ايي است كه با آن انسان ميتواند در هر مقياسي به انجام عمل جوجه كشي (مصنوعي ) بپردازد.
موارد زير در ساختمان تمام دستگاه جوجه كشي (با هر ظرفيتي ) در آن به كار رفته است:
1 - سيستم تنظيم حرارت ( مبحث دما( در دستگاه
2 - سيستم توليد رطوبت يكنواخت و تهويه هواي مناسب دستگاه
4 - نحوه چرخاندن منظم تخم مرغها در دستگاه
با يكي از اين روشهاي زير ميتوان فضاي داخل دستگاه جوجه كشي را گرم كرد :
1. هواي گرم جريان داشته در لوله هاي داخل دستگاه جوجه كشي
2. جريان آب گرم در درون لوله هاي داخل دستگاه جوجه كشي
3. گذاشتن مقاومتهاي الكتريكي در داخل دستگاه جوجه كشي
ماشين يا دستگاه جوجه كشي دستگاهي است كه بايد توانايي به وجود آوردن شرايطي كاملا مشابه با آنچه پرنده ي مادر بطور غريزي براي تبديل تخم ها ي نطفه داربه جوجه انجام ميدهد را دارا باشد .
مبحث دما :
از نظر منبع حرارت دستگاه جوجه كشي متفاوت هستند گاز طبيعي ، سوخت فسيلي مثل نفت يا گازوييل ( البته اين منبع عملا منسوخ شده است ) ، نيروي برق و...
خصوصيات يك سيستم ايده آل گرمايي براي دستگاه جوجه كشي :
1 - تناسب بين ابعاد و حجم دستگاه جوجه كشي
2 - سيستم گرمايي بايد در فاصله و محلي قرار بگيرد كه نسبت به تخمها مناسب باشد
3 - بالايي راندمان
4 - تامين حرارت مطلوب و مورد نياز دستگاه در كوتاهترين زمان بدون وارد كردن شوك حرارتي به تخم و جنين
5 - حرارت بايد به صورت يكنواخت پخش شود به نحوي كه كليه تخمها در شرايط دمايي يكسان ونرمال قرار بگيرند.
مبحث رطوبت :
توليد رطوبت از آب به روشهاي مختلفي امكانپذير است ، در ابتدايي ترين روش ميتوان يك ظرف آب را در دستگاه جوجه كشي قرار داد كه باعث ايجاد رطوبت ميشود حال اگر به شود به طور معيني سطح آب ظرف را تنظيم كرد و با يك رطوبت سنج ساده ميزان آن را اندازه گيري كرد با اين روش به نحو مطلوب تري ميتوان بر رطوبت مورد نياز فرآيند جوجه كشي نظارت داشت.
از دستگاههاي رطوبت ساز يا بخار سرد آلتراسونيك يا مه ساز كه مبتني بر مدارات الكترونيكي هستند در دستگاههاي پيشرفته با تكنيك خاصي استفاده شده است ولي در سطوح كوچكتر از يك ظرف آب معمولي ميتوان استفاده كرد. ظرف آب بايد در نزديكي منبع گرما قرار بگيرد زيرا بايد از گرماي منبع براي توليد بخار استفاده كرد و حتما بايد در محلي باشدكه باعث خيس شدن محل نشود و به خوبي مهار گردد.
بوسيله دستگاه اندازه گيري ديجيتالي، (رطوبت سنج ) ميزان رطوبت سنجيده ميشود. در دستگاه جوجه كشي دماي موجود باعث تبخير آب ازتخم مرغها و تلفات جنين مي شود . به همين دليل توجه به رطوبت مناسب اهميت بسياري دارد. از طرفي رطوبت كم شده در دستگاه جوجه كشي باعث ميشود كه تبخير و وسيع تر شدن كيسه هاي هوايي داخل تخم افزايش يابد كه در نتيجه نوك جوجه به اطاقك هوا زودتر مي رسد . همچنين بالا بودن رطوبت باعث ميشود كه كيسه هوا شده دير به وسعت برسه و جوجه در اين زمان قادر به تنفس نخواهند بود . رطوبت دستگاه جوجه كشي به سرعت تهويه و دماي آنها بستگي دارد .

اهميت تهويه در دستگاه جوجه كشي:
مهمترين مساله اصلي در تهويه اكسيژن رساندن به تخم مرغ و دور كردن دي اكسيد كربن توليدي از آن ميباشد البته مسائل ديگري هم مثل رطوبت و توزيع يكنواخت گرما از كاركردهاي ديگر تهويه است .
چرخش تخم مرغها :
چرخاندن تخمها در زمانهاي مشخص در جوجه كشي تاثير بسزايي دارد ميباشد ، بصورت طبيعي مشاهده شده است مرغ مادر براي جلوگيري از چسبيدن زرده به پوسته و همچنين كيسه هواي درون تخم هر ۳۵ دقيقه بطور متوسط اقدام به چرخش تخمها ميكند ، در مقياس صنعتي چرخش تخمها را به ازاي هر ۱ ساعت براي تخم مرغ و هر ۲ تا ۴ ساعت يكبار براي تخم بلدرچين توسط فشار جكهاي بادي و يا موتورهاي الكتريكي انجام ميشود و مرسوم ترين نحوه براي چرخش تخمها به اين صورت است كه بايد سر كوچك تخمها بسمت پايين باشد و در دستگاه جوجه كشي در شانه مخصوص قرار بگيرد اين شانه را نسبت به افق ۴۵ درجه تغيير زاويه داده و پس از مدت زمان مشخصي اين تغيير زاويه ۴۵ درجه اي نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال ميكنند بايد توجه داشت هر گونه چرخش بايد به آرامي و بدون تكانهاي شديد انجام پذيرد زيرا تكان شديد باعث صدمه به جنين شده و از ميزان موفقيت در جوجه كشي مي كاهد .
نكته:
تخم مرغها به اين گونه قرار ميگيرند كه قسمت پهن آنها به سمت بالا باشد وگرنه سر جوجه در قسمت باريك قرار مي گيرد و به تنفس قادر نخواهد بود و از بين مي رود ( قسمت پهن از كيسه محبوس شده هوا تشكيل شده كه در روزهاي آخر جوجه از آن تنفس ميكند ) ولي در 3 روز پاياني به هچ به حالت افقي در سينيهاي هچر قرار خواهند گرفت.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۰:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي

فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي ، نوعي از فيلرهاي دستگاه تصفيه آب مي باشد كه خاصيت اسيدي آب را كم كرده و به آن خاصيت قليايي مي بخشد .
فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي آب را يونيزه نموده و با توليد هيدروژن فعال در آب ، باعث ايجاد خاصيت آنتي اكسيداني در آب مي شود.
همچنين فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با تامين املاح مورد نياز بدن ، همچون منيزيم و كلسيم ، مانع از بروز پوكي استخوان و بسياري از بيماري هاي مزمن در بدن مي شود .
در واقع فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با افزايش سطح پي هاش آب ، باعث ايجاد خاصيت قليايي آن شده كه اين پارامتر ، براي سلامتي بدن بسيار مفيد مي باشد.
علاوه بر اين فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با سم زدايي آب ، امكان جذب مواد مغذي آن را تسهيل كرده و باعث نفوذپذيري بيشتر آب توسط سلولهاي بدن مي گردد.
فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي كليه سموم و آفت كشهايي كه به صورت احتمالي ممكن است در آب وجود داشته باشد از بين برده و آبي با درصد خلوص بالا توليد مينمايد.


فيلتر آلكالاين  ، فيلتر قليايي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۴۳:۲۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آشنايي با گياهان دارويي

با توجه به شرايط اقليمي كشور و مساعد بودن شرايط محيطي از قبيل خاك و شرايط آب و هوايي مناطق مختلف براي كشت گياهان دارويي ، و همچنين با توجه به ارجحيت استفاده از گياهان دارويي با جاي داروهاي شيميايي ، امروزه كشت و پرورش گياهان دارويي در مناطق مختلف ، به كشاورزان عزيز توصيه مي شود.
يكي از مهمترين دلايل تشويق كشاورزان به كشت گياهان دارويي ، اهميت آن در بحث درمان و تهيه دارو مي باشد . علاوه بر اين به سبب موقعيت اقليمي كشور كه مناسب و مساعد كشت آن مي باشد ،توصيه مي شود كشت گياهان دارويي در دستور كار دولت و كشاورزان قرار گيرد .
همچينين كشت گياهان دارويي علاوه بر ايجاد اشتغال ، موجب استفاده بهينه از اراضي كشاورزي شده و مانع از فرسايش خاك مي شود .
از طرفي كشت گياهان دارويي به لحاظ صرفه اقتصادي ، باعث رشد اقتصادي و رونق بازارهاي محلي استانهاي مختلف مي گردد.
كشت گياهان دارويي ميتواند از طريق كاشت بذر ، كاشت قلمه و يا كاشت نشاء گياهان دارويي صورت گيرد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۵:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فيلتر و ميكرو فيلترها در دستگاه تصفيه آب

فيلتر و ميكرو فيلترها در دستگاه تصفيه آب به منظور جلوگيري از رسوبات ناشي از ذرات معلق آب و مواد كلوئيدي بر روي ممبران دستگاه تصفيه آب نصب و استفاده مي شوند.
عموما فيلتر و ميكرو فيلترها از جنس پلي پروپيلن توليد و در دستگاه تصفيه آب مورد استفاده قرار مي گيرند.
از آنجا كه فيلتر و ميكرو فيلترها اليافي با تراكم بسيار بالا هستند ، ذرات معلق و رسوبات آب در لايه هاي خارجي فيلترها و ميكرو فيلترها به جا مي مانند .
يكي از متداولترين انواع ميكرو فيلتر كه در دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن مورد استفاده قرار مي گيرد فيلتر ميكروني و يا فيلتر جامبو مي باشد. ميكرو فيلتر ها با قطر و ارتفاعهاي مختلف توليد و مورد استفاده قرار مي گيرند .
عموما قطر ميكرو فيلترها از 2 تا 20 ميكرون و ارتفاع ميكرو فيلتر ها از 10 تا 40 اينچ ، متعير مي باشد .
بسته به قطر داخلي ميكرو فيلترها ، در اصطلاح به انها ميكرو فيلتر اسليم و يا ميكرو فيلتر جامبو گفته مي شود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۸:۵۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي فيلتر كربني يا فيلتر زغالي

فيلتر كربني كه به آن فيلتر زغالي نيز گفته مي شود عموما براي حذف بو و طعم نامطبوع و رنگ و مواد آلي در دستگاه تصفيه آب مورد استفاده قرار مي گيرد.
اساس كار فيلتر كربني يا فيلتر زغالي ، به اين شكل است كه كربن موجود در فيلتر كربني يا فيلتر زغالي ، مود آلي موجود در آب را ابتدا جذب نموده و سپس آن را تجزيه مي نمايد.
پس از عبور آب از بستر زغال در فيلتر زغالي يا فيلتر كربني ، رنگ و بو و طعم آن بد توسط كربن جذب شده بنابراين آب خروجي از فيلتر زغالي يا فيلتر كربني ، آبي فاقد طعم و بو و رنگ نامطبوع مي باشد .
اصولا به همين دليل ، در دستگاه تصفيه آب ، فيلتر كربني يا فيلتر زغالي ، پس از فيلتر شني قرار مي گيرد كه عمليات تصفيه كامل و آب خروجي فاقد هر گونه بو و طعم نامطبوع باشد.
اصولا جنس بدنه فيلتر كربني يا فيلتر زغالي استيل ، با پوشش اپوكسي بصورت رنگ مي باشد.
از ويژگيهاي فيلتر كربني يا فيلتر زغالي قدرت تحمل فشار ان تا 10 اتمسفر مي باشد . همچنين هزينه نصب و راه اندازي و نگهداري فيلتر زغالي يا فيلتر كربني كم و مقرون به صرفه مي باشد.

از فيلتر كربني يا فيلتر زغالي در صنايعي همچون تصفيه آب ، صنايع غذايي و ساير صنايع شيميايي استفاده مي شود.


فيلتر كربني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۳:۲۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي فيلتر نخي مورد استفاده در دستگاه تصفيه آب

فيلتر نخي يكي از پر كاربردترين انواع فيلتر مورد استفاده در دستگاه تصفيه آب مي باشد كه ساخته شده از الياف پلي پروپيلن مي باشد .
فيلتر نخي نسبت به ساير فيلترهاي دستگاه تصفيه آب اين مزيت را دارد كه قابل شستشو بوده و ميتوان پس از شستشو ، مجددا از ان به عنوان فيلتر دستگاه تصفيه آب استفاده نمود.
در برخي از انواع دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن مانند دستگاه تصفيه آب دريايي ، استفاده از فيلتر نخي ضروري و اجتناب ناپذير مي باشد .
ميزان حساسيت در فيلتر نخي و همچنين منافذ آن ، بستگي به نوع بافت فيلتر نخي دارد .
عموما فيلتر نخي قابل توليد در اندازه و حساسيت هاي مختلفي متغير بين 1 تا 200 ميكرون مي باشد .
ار فيلتر نخي ، علاوه بر صنعت تصفيه آب و دستگاههاي آب شيرين كن ، در صنايع ديگري همچون ليتوگرافي و ... نيز استفاده مي شود.

فيلتر نخي نيز مانند ساير فيلتر ها بر اساس نوع ضخامت ان ، در اصطلاح به فيلتر نخي اسليم و فيلتر نخي جامبو مصطلح مي باشد.

فيلتر نخيادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۵:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مهمترين پارامترها در انتخاب دستگاه تصفيه آب

ساخت دستگاه آب شيرين كن و دستگاه تصفيه آب ، اصول و استانداردهايي دارد كه با رعايت كردين اين استانداردها ، دستگاه آب شيرين كن توليد شده مي تواند كارايي و عملكرد بسيار مطلوبي داشته باشد .
يكي از اصول مهم و ابتدايي در طراحي و ساخت دستگاه تصفيه آب و آب شيرين كن ، طراحي بخش پيش تصفيه دستگاه تصفيه آب به منظور رفع كدورت آب مي باشد .
همچنين نوع پمپي كه فشار آب ورودي دستگاه تصفيه آب را تامين ميكند بسيار مهم است .
در دستگاه آب شيرين كن استاندارد ، فشار كاري اوليه و نهايي دستگاه بايد هماهنگ باشد . اين موضوع به طول عمر پمپ كمك مي كند .
همچنين در ساخت دستگاه آب شيرين كن و دستگاه تصفيه آب جنس پمپ و اتصالات به لحاظ مقاومت آلياژ در برابر خوردگي از اهميت بالايي رخوردار است .
به هنگام استفاده از دستگاه تصفيه آب نيز ، محل استقرار و جانمايي دستگاه بسيار مهم است .
حجم آب شيرين مورد نياز كاربر در انتخاب دستگاه آب شيرين كن نيز حائز اهميت است . همچنين ميزان آلودگي و كدورت آب كه براي آگاهي از اين موضوع نياز به آناليز اب توسط آزمايشگاه هاي معتبر مي باشد .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۲:۱۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كاربرد شير تخليه هوا

براي انجام بهتر عمليات پر و خالي شدن لوله ها از آب در زمان آبياري ، شير تخليه هوا بكار برده مي شود.

به زبان ساده مي توان گفت در زمان پر و خالي شدن لوله ها از آب در آبياري ، مقداري هوا در لوله جمع مي شود كه اين هواي جمع شده در لوله ميتواند عملكرد آبياري را دچار اشكال نمايد.

به منظور خروج هواي اضافي در لوله هاي آبياري از شير تخليه هوا استفاده مي شود. در واقع توسط شير تخليه هوا ، هواي لوله گرفته و خارج مي شود.

اصولا شير تخليه هوا در قسمتي از لوله تعبيه مي شود كه در شيب قرار دارد . زيرا در اين مناطق احتمال جمع شدن هوا از ساير نقاط بيشتر مي باشد.

شير تخليه هوا داراي انواع مختلفي مي باشد . برخي از انواع شير تخليه هوا داراي يك روزنه ميباشند كه به شير تخليه هوا تك روزنه موسوم ميباشند. گروهي شير تخليه هوا دو روزنه و برخي ديگر موسوم به شير تخليه هوا ديسكي مي باشند.


 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۳۴:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعاتي درباره ژئوتكستايل

ژئوتكستايل همانطور كه از نام آن پيداست ، نوعي پوشش الياف مانند است كه اين پوشش نفوذ ناپذير بوده و مانع از عبور آب مي شود

ژئوتكستايل از  دو كلمه ژئو يا همان زمين و تكستايل يا همان پارچه تشكيل شده است. يعني پوششي پارچه اي براي استفاده در زمين .

به طور كلي ورق ژئوتكستايل را از جنس پلي پروپيلن و يا پلي استر ميسازند و ژئوتكستايل مي تواند به صورت بافته شده و يا بافته نشده موجود باشد .

البته نوع و نحوه توليد ورق ژئوتكستايل به فراخور نوع كاربرد متفاوت است و ما انواع مختلفي از ورق ژئوتكستايل با ضخامت ، ظرفيت مقاومت ، شكل و رنگ مختلف داريم.

از ژئوتكستايل در صنايع مختلفي همچون كشاورزي ، سد سازي ، سيستمهاي تصفيه آب و ... استفاده ميشود و از آنجا كه نحوه نصب ورق ژئوتكستايل بسيار راحت و سريع مي باشد ، اين محصول را به عنوان محصولي قابل استفاده و مقرون به صرفه معرفي نموده است.ورق ژئوتكستايل


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۶:۴۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

پد سلولزي در گلخانه و مرغداريها

يكي از كاربردهاي اصلي استفاده از پد سلولزي استفاده از آن در مرغداري و گلخانه مي باشد.

پد سلولزي در سيستم خنك كننده اين محيطها و براي به جريان انداختين آب و ايجاد رطوبت استفاده مي شود.

در سيستم پد و فن ، آب بر روي پد سلولزي پاشيده شده و پس از عبور از پد سلولزي ، آب دوباره به داخل مخزن بر ميگردد .

استفاده از پد سلولزي در گلخانه و مرغداري در توليد رطوبت و پايين آوردن دما نقش موثر دارد.

به طور كلي پد سلولزي با ابعاد و اندازه هاي مختلفي توليد و به بازار عرضه مي شود.

پد سلولزي قدرت ايجاد سرمايش و جذب رطوبت بالايي دارد و به راحتي با فشار آب قابل شستشو مي باشد.

براي نصب پد سلولزي در كنار هم از قاب پد سلولزي استفاده مي شود. قاب پد سلولزي در انواع  آلومينيومي و گالوانيزه توليد مي شود .

جايگزين پد سلولزي در گذشته ، پوشال بود ولي امروزه به علت كيفيت و عملكرد بهتر و بالاتر سيستم پد و فن از پد سلولزي استفاده مي گردد.پد سلولزي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۶:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |