دستگاه مارك زن لوله

يكي از اجزاء خط توليد لوله پلي اتيلن ، دستگاه مارك زن لوله مي باشد. در واقع دستگاه مارك زن لوله يكي از آخرين مراحل ساخت لوله پلي اتيلن است . پس از اينكه مواد گرانول در خط توليد ، به شكل و فرم نهايي لوله در آمد ، توسط دستگاه مواد كش از درون مخزن يا تانك خنك كننده خارج مي شود و در اين مرحله توسط دستگاه مارك زن لوله ، ممهور مي شود.
عمده ترين و متداولترين عباراتي كه توسط دستگاه مارك زن لوله بر روي لوله هاي پلي اتيلن حك ميشود ،علامت استاندارد ، مشخصات فني لوله ، تاريخ توليد و آرم و نام شركت توليد كننده مي باشد .
لوله هاي پلي اتيلن بعد از عبور از دستگاه مارك زن لوله ، توسط دستگاه برش ، به طولهاي مشخص و استاندارد برش خورده و يا در صورت كوچك بودن سايز لوله به صورت كلاف در آمده و وارد انبار مي شود.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۴:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

رايزر چيست

در سيستم آبياري باراني رايزر به لوله اي اطلاق مي شود كه بر روي لوله اصلي و فرعي نصب شده و وظيفه رايزر، رساندن آب به سطح خاك مي باشد تا عمل تغذيه و آبرساني به لوله هاي فرعي و لوله اي مانيفيلد انجام شود.
رايزرها معمولا از جنس گالوانيزه يا آهني و لوله پلي اتيلن و يا يو پي وي سي ساخته ميشوند كه دو مورد اخر در آبهاي شور ، كاربرد بيشتري دارند.
بسته به اينكه اتصالات دو طرف رايزر از چه نوعي باشد ، رايزر به صورت رزوه اي يا فلنچي توليد و انتخاب ميگردند.
رايزرها بر اساس ميزان آب مورد نياز در سطح خاك در قطرهاي مختلف از 5/1 تا 4 اينچ انتخاب مي گردند . البته در سيستمهاي آبياري سنتي ، رايزرمي توانند تا 8 و در موارد استثانيي تا قطر 10 اينچ نيز انتخاب شوند. معمولا در انتهاي بيروني و يا سطح بالايي رايزرها ، شيرهاي قطع و وصل قرار مي گيرد كه تعيين كننده ميزان تامين خروج آب از رايزر مي باشد.
فاصله رايزرها در سيستمهاي آبياري بسته به فاصله مانيفيلد ها از هم و يا سطح پوشش دستگاههاي آبياري باراني نصب شده در مزرعه مي باشد كه معمولا بين 36 تا 108 متر مي باشد.
در سيستم آبياري ثقلي ، فااصله رايزرها بسته به فاصله جويهاي آبياري ، بين 60 تا 80 متر نصب مي گردد.
رايزرهايي كه در سيستم آبياري باراني كلاسيك ويل موو استفاده مي شود داراي درپوشهاي مخصوص به نام هيدرانت مي باشند كه روي كليه رايزرها نصب شده و در زمان استفاده از اين رايزرها ، شيرهاي هيدرانت مخصوص عمليات باز و بسته كردن هيدرانت براي سيستم آبياري باراني مي باشند.
در آبياري باراني كلاسيك ثابت كه لوله هاي فرعي در زير خاك مدفون هستند رايزرهاي يك و يا دو اينچ در فاصله 20 يا 25 متري نصب مي گردند كه سطح بالايي آنها متصل به شيرهاي خودكار يك و يا دو اينچ مي باشند.
در اين نوع سيستم آبياري باراني ، رايزر 1 يا 2 اينچ موجود مي باشد كه يك طرف آنها متصل به آبپاشهاي مخصوص آبياري بوده و سر ديگر آنها مجهز به قلابهاي مخصوص مي باشند كه داخل شيرهاي خودكار قرار مي گيرند.

رايزر
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۸ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۶:۳۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فيلتر نخي و كاربرد آن در صنايع تصفيه آب

فيلتر نخي از تابيدن يكسري الياف نخي ساخته شده كه حول يك استوانه تابيده شده است و شامل منافذي به قطر 5 ميكرون است و در جهت حذف ناخالصي هاي معلق بزرگتر از 5 ميكرون مانند گل و لاي ، شن و ماسه ، زنگ آب ، لجن و شن و ماسه.
از فيلتر نخي ميتوان بعنوان فيلتر اول دستگاه تصفيه اب استفاده ميشود و يا بعنوان فيلتري جهت پيش تصفيه دستگاه هاي دقيقتر. زمان تعويض فيلتر نخي به اشباع كامل فيلتر از ناخالصي ها وابسته است و زماني كه فيلتر به رنگ قهوه ايي تيره دربيايد .
از فيلتر نخي براي تمامي مصرفهاي خانگي ، صنعتي و نيمه صنعتي اشتفاده ميشود.

* فيلتر نخي تابيده براساس سايز بندي هاي زير ميباشد :

سايز روزنه هاي فيلتر نخي براساس ۵, ۱۰, ۲۵, ۵۰, ۷۵, ۱۰۰ micron ميكرون است.
• جنس فيلتر نخي PP fiber , نخ پنبه ميباشد.
• طول فيلتر نخي شامل ۱۰”, ۲۰”, ۳۰”, ۴۰” اينچ است.
• قطر داخلي فيلتر نخي ۲۸ ميليمتر است.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۴ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰:۰۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

پرشر وسل در دستگاه تصفيه آب چه كاربردي دارد ؟

پرشر وسل محفظه اي براي قرار گرفتن ممبرين در دستگاه تصفيه آب است . در صنايع سيستم ، اولترافيلتراسيون ، نانوفيلتراسيون ، نمك زدايي ، اسمز معكوس پرشر وسل كاربرد مهم و وسيعي دارد.
پرشر وسل ها در جنس پوسته، ورودي و خروجي خوراك، محدوده عملكرد دمايي، محدوده عملكرد فشاري، محدوده عملكرد (pH) و اندازه مختلف و محل قرارگيري پورت هاي ورودي و خروجي تفاوت هايي دارند.
پرشر وسل ها همگي سطح داخلي صافي دارند كه براي آب بندي بهتر ممبرين در دستگاه تصفيه آب تعبيه شدند و باعث سهولت جابجايي آن درون وسل ميشوند. پوسته پرشر وسل از جنس كامپوزيت اپوكسي تقويت شده است با الياف شيشه (FRP)، ورودي خوراك از كنار( Side Entry ) ويا از انتها ( End Entry ) ، خوراك و پساب و اندازه مختلف پورت هاي ورودي و خروجي آب تصفيه شده داراي استاندارد هاي جهاني مي باشند.
سايز پرشروسل ها از 4اينچ تا 8 اينچ است.
محل قرار گيري پورت پرشر وسل ها به دو صورت زير است:
(side port) پرشر وسل سايد پورت
(end port) پرشر وسل اند پورت
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۴ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱:۳۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كود گوگرد و مروري بر تاثير آن بر خاك

در خاكهائي كه به شدت در معرض شستشو قرار دارند كمبود گوگرد مشاهده مي شود كه در اين صورت بايد كود گوگرد را به خاك اضافه كرد. مقدار گوگرد كودها را بصورت درصد عنصر گوگرد (s) ذكر مي كنند با توجه به ph خاك كود گوگرد دار را انتخاب ميكنند .
در خاكهايي كه اسيدي هستند ميشود از سولفات كلسيم يا جيپس بعنوان منبع گوگرد استفاده كرد. اين تركيب شامل 22 درصد كلسيم و 18 درصد گوگرد ميباشد جيپس علاوه بر اينكه ph خاك را افزايش ميدهد گوگرد و كلسيم را هم تامين ميكند.
به علت جايگزين شدن يون هيدروژن بر روي كلوئيدها توسط يون كلسيم و در معرض شستشو قرار گرفتن يون هيدروژن ph خاك افزايش پيدا ميكند و همچنين مقدار زيادي سولفات كلسيم را بر روي سطح خاك پخش ميكنند و آن را با خاك مخلوط مي سازند تاph افزايش يابد. گوگردي كه در سولفات آمونيم وجود دارد 24 درصد مي باشد. اما مناسب خاكهاي اسيدي نيست چون خاك را كمي اسيدي ميكند. ميتوان از پودر گوگرد بعنوان كود گوگرد استفاده كرد. در اثر فعاليت باكتريهاي اكسيد كننده عنصر گوگرد بصورت اسيد سولفوريك و سرانجام سولفاتها در مي آيد.
سرعت بيشتر اكسيده شدن كود گوگرد به توزيع يكنواخت آن در خاك و همچنين ريزتر بودن ذرات عنصر گوگرد بستگي دارد. اكسيداسيون عنصر گوگرد باعث ميشود خاك اسيدي شود كه به همين دليل از آن در اصلاح خاكهاي قليائي استفاده مي شود. گوگرد در حرارت و رطوبت مناسب حدود 3 تا 4 هفته طول مي كشدتا اكسيده شود. بعضي از انواع كود گوگرد را (مانند پلي سولفيدها و so2) در آب آبياري حل و به خاك اضافه مي كنند.
سولفات پتاسيم در خاك واكنش خنثي دارد و pH خاك را تغيير نمي دهد. حدود 12 درصد گوگرد را سوپر فسفات معمولي دارا ميباشد كه و مي تواند نقش مهمي در تامين گوگرد مورد نياز گياه داشته باشد. هوموس قسمت اعظم ازت گياه را كه مورد نيازش است را تامين مي كند، گوگرد در هوموس كمبودش 8 به 1 ميباشد اين در حالي است كه نسبت ازت به گوگرد در گياهان از 14 تا 17 به 1 است و به همين ديليل نسبت ازت به گوگرد در خاك مشاهده نمي شود.
ميزان محلول بودن كود گوگردي به تركيب آن بستگي دارد. سولفات آمونيم و سولفات پتاسيم از كودهاي محلول محسوب
مي شوند.مي توان قبل و يا بعد از كاشت محصول كود گوگرد را (به استثناء پودر گوگرد) به خاك اضافه كرد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۵:۰۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي گوگرد معدني و نقش آن در خاك كشاورزي

گوگرد معدني بصورت كلوخه و توليد شده به صورت پودري با مش ۵۰
آناليز گوگرد معدني شامل خلوص %۳۵- ۳۰ است.
گوگرد معدني در موارد زير مصرف ميشود:
گوگرد معدني در تهيه كود كشاورزي مصرف دارد.
گوگرد معدني چون شامل خاصيت قارچ كشي ميباشد، خاك را ضد عفوني مي كند.
از گوگرد معدني براي زمين كشاورزي و خاك براي پائين آوردن پي هاش ( PH ) خاكهاي قليايي استفاده ميشود.
خاك به عنوان محيطي منحصر به فرد و نيز بستر اصلي كشت گياه براي انواع حيات محسوب مي شود. از يك سو كمبود مواد آلي و از سوي ديگر آهكي و قليائي بودن اراضي كشاورزي باعث به وجود آمدن افت پتانسيل در توليد محصولات كشاورزي ، كاهش سطح حاصل خيزي خاك هاي زراعي و بحران هاي زيست محيطي و انواع ناهنجاري ها مي شود. با توجه به اثرات مفيد گوگرد معدني و نقش بسزايي كه در طبيعت دارد، استفاده از اين محصول به عنوان كود و سموم براي از بين بردن ناهنجاري هاي خاك مهم است.
گوگرد چهارمين عنصر پر مصرف بعد از ازت، فسفر، پتاس، براي گياهان به شمار مي رود.
به توصيه كارشناسان و با توجه به اثرات مفيد گوگرد معدني در از بين بردن سفيدك مو (انگور) و استفاده براي حفظ نباتات و از بين بردن كرم سفيد ريشه و حشرات موذي استفاده از گوگرد معدني ضروري مي باشد. علاوه بر اين مصرف گوگرد باعث كاهش (پ هاش) خاك شده و اين امر باعث ميشود كه گياه آسان تر به عناصر ذخيره شده در خاك دسترسي پيدا كند.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۷:۲۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

قفس بلدرچين و نحوه ساخت آن

قفس بلدرچين از مجموعه ايي از توري هاي كفه ، ديواره ها و سقف تشكيل شده است. يك قفس بلدرچين مرغوب بايد در تمام اين قسمت ها از توري استاندارد استفاده كرده باشد. توري هايي كه استاندارد هستند از مفتول هايي با پوشش گالوانيزه گرم تشكيل شده اند. استفاده كردن از توري هاي آماده رول كارخانه اي به هيچ عنوان قابل قبول نبوده و نوعي اتلاف سرمايه تلقي مي شود. مفتول هاي مرغوب از قبل آبكاري گرم شده و به صورت كلاف وارد كارخانه توليد قفس بلدرچين ميشود، در كارخانه مفتول ها به صورت ميله توسط دستگاه، سايز ميشوند و براي ايجاد خاصيت ارتجاعي و بالا بردن استحكام ، تابيده وكشيده مي شوند.همچنين مفتول هاي مسوار اين ويژگي ها را به قفس منتقل نمي كنند و استفاده از اين مفتولها در توليد قفس بلدرچين توصيه نمي شود.
توري كفه:
توري كفه بايد به طوري باشد كه در طول مدت استفاده پاي پرنده از آن عبور نكند و از مفتول هاي 1.5 تا 3 ميل به صورت تركيبي با فاصله هاي يك دست ساخته مي شود. فاصله شبكه ها همچنين بايد به شكلي باشد كه به راحتي فضولات به پايين سقوط كند و ويژگي هاي مهم توري كفه اين است كه مفتول ها خاصيت ارتجاعي داشته باشند به صورتي كه در زمان برخورد تخم با كفه و طي مسير تا بيرون قفس دچار ترك و شكستگي نشود.
از مهمترين نكات شيب كفه است كه اكثرا مورد توجه قرار نمي گيرد گاهي مشاهده شده كه شيب كفه ها به قدري زياد است كه سبب خستگي پرندگان ميشود و باعث تجمع آنها در قسمت هاي جلويي قفس بلدرچين به علت شيب كم ميشود. همچنين اين مورد در طراحي قفس ها باعث ميشود جفت گيري ضعيف و حتي بي نتيجه شود و با كاهش باروري گله روبرو ميشود. شيب زياد سبب خروج تخم ها با سرعت بالا شده و مصرف و درصد تخم هاي غير قابل جوجه كشي را بالا مي برد.مناسبترين شيب 10 تا 12 درصد مي باشد.
توري جلويي:
توري جلويي بنا به دلايلي از اهميت بالايي برخوردار است. عبور هوا ، نور، كانال خروج تخم و درب هاي ورود و خروج پرنده بر اهميت اين قسمت از قفس بلدرچين مي افزايد. شبكه استاندارد جلويي كه مانع خروج پرندگان ريز تر بشود، طراحي درب هايي با امكان استفاده راحت و ايمن در برابر خروج پرندگان ، و يك نواختي فاصله از توري جلويي با كفه، در سرتاسر قفس از اهم نكاتي است كه بايد درنظر گرفته شود.
از مشكلات مهمي كه در قفس هاي بي كيفيت در پرورش بلدرچين وجود دارد بيرون افتادن زياد پرنده از لابلاي توري و شبكه خروج تخم است اين اتفاق مشكلات جبران ناپذيري را مدت زمان اندكي به وجود مي آورد.
توري هاي عمودي كناري و پشتي:
اين نوع توري ها نقش ستون هاي قفس بلدرچين را دارند كه بايد شكم دادن توري كف را مانع شوند. اگر اين توري ها ضعيف و ظريف باشند به مرور زمان توري كف را دچار صدمه وگودي ميكنند و قفس ها حالت خود را از دست مي دهند.حداقل هر 50 سانت بايد اين قفس ها توسط اين توري ها در طول تقسيم شوند و شبكه هاي كناري بايد حداكثر فاصله مجاز را داشته باشد تا به راحتي هوا در طول قفس جابجا شود.
توري هاي سقف:
اهميت توري هاي سقف در عبور جريان هوا به سمت بالا و عبور شبكه آبخوري نيپل مي باشد .البته بلدرچين ها به علت داشتن انرژي زياد گاهي پرش هايي را دارند كه اگر فاصله شبكه هاي سقف از حد استاندارد كمتر باشد بلدرچين ها را دچار صدماتي خواهد كرد.
فاصله و تقسيم طبقات:
در قفس بلدرچين مهمترين نكته رعايت فاصله طبقات عبور جريان هوا بين سطح كود موجود در سيني و كف قفس مي باشد. حداقل 40 سانتي متر رعايت فاصله استاندارد است كه بين طبقات (ازكف سيني تخليه كود تا سيني بالايي) ضروري است. همچنين فاصله مناسب و رعايت فاصلها به توزيع مناسب نور در انتهاي قفس ها هم كمك مي كند.بهترين حالت قرارگيري قفس ها بر روي هم 4 طبقه به صورت باطري در سالن هاي پرورش بلدرچين مي باشد، در مواردي مشاهده شده كه به علت فضاي كم سالن و براي جبران قفس ها را به صورت 5 طبقه قرارداده اند كه باعث به وجود آمدن مشكلاتي مي گردد. ازجمله اين مشكلات دسترسي سخت به طبقات بالا و پايين مي باشد. در سالن ها معمولا اختلاف دماي بالا و پايين وجود دارد كه باز هم صدماتي را به پرنده وارد مي كند همچنين گاهي از فاصله بين طبقات كم ميكنند يا قفس پاييني را به زمين نزديك تر مي كنند كه به اشكالات اين كارقبلاَ اشاره شده است.
آب خوري:
مناسب ترين روش براي آب دهي پرندگان درون قفس بلدرچين سيستم آبخوري نيپل مي باشد. در روزهاي اول نيپل هاي قرمز رنگ در استفاده پرنده از نيپل كمك فراروان ميكند . از نيپل هاي فشاري و تك جهت در قفس هاي بلدرچين استفاده مي شود . استفاده از نلبكي دو پايه نيپل باعث خشك ماندن كود درون سيني مي گردد و همچنين هنگام پرش بلدرچين ها جلوي برخورد با نيپل را مي گيرد. هنگام نصب و آموزش پرندگاني كه تازه با نيپل آشنا شده اند هوا گيري نيپل ها ضروري است.
دانخوري:
دانخور هاي تراف بايد به نحوي طراحي شده و استاندارد باشند كه بتوانند در مرحله اول به خوبي تمام دان داخل دانخوري را به پرنده برسانند. دانخوري كه عرض و عمق زيادي داشته باشد مانع از رسيدن پرنده به تمام دان مي گردد.و اگر لبه هاي بيروني ارتفاع كوتاهي داشته باشند و همچنين نبود زاويه مخالف در لبه بيروني باعث پاشيدن دان به بيرون ميشود كه موجب كاهش توليد و اتلاف سرمايه ميشود.
پايه هاي نگهدارنده:
در قفس بلدرچين بايد از شاسي قوي و استانداردي استفاده كرد كه باعث ثبات قفس ها و عدم حركت مي شود و همچنين در برابر حركت هاي ريز در طول مدتي كه باعث شل شدن و پاره شدن اتصالات و شكستن نيپل ها است مقاوم باشد .
سيني تخليه كود:
سيني ها به موجب تماس طولاني مدت با كود از ساير اجزاء قفس زودتر فرسوده مي شوند عمر يك قفس بلدرچين خوب و استاندارد بايد به طور ميانگين 15 سال عمر كند ولي براي سيني ها اين عمر حداكثر 3 سال مي باشد. و بايد هر سه سال سيني هاي فرسوده تعويض شوند استفاده از ورق هاي نازك و يا گالوانيزه نامرغوب گاهي عمر سيني ها را به زير يك سال كاهش مي دهد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۳:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعاتي مفيد درباره مخازن پلي اتيلن

ويژگي مخازن پلي اتيلن
از نظر شيميايي پلي اتيلن يك ماده خنثي مي باشد كه مهمترين خصوصيت آن اين است كه باعث ميشود براي نگهداري موادي مانند آب آشاميدني كه مشخصات زيست محيطي و بهداشتي نظير بو و خواص(با گذشت زمان) و عدم تغيير مزه براي آن بسيار مهم است بهترين انتخاب باشد.
همچنين مخازن پلي اتيلن قابليت استفاده در صنايع غذايي را به علت food grade بودن، دارا مي باشد.
مخازن پلي اتيلن در برابر خوردگي نسبت به مخازن فلزي كاملا مقاوم است و همچنين وزن كم تري نسبت به مخازن فلزي دارد كه در نتيجه نصب و جابجايي مخازن پلي اتيلن آسان و راحت مي باشد.
در استخرها و مخازن بتني نشتي و تبخير آب وجود دارد كه آب ممكن است دچار آلودگي شود و ازنظر بهداشتي سالم نيست و همچنين اين مخازن قابل جابجايي نيستند و ثابت اند . درحاليكه در مخازن پلي اتيلن اين مشكلات وجود ندارد و براحتي قابل جابجايي مي باشد.
مخازن پلي اتيلن از 3 يا 4 لايه تشكيل شده كه يك لايه دربرابر اشعه آفتاب در مخازن پلي اتيلن تعبيه شده و مقاوم است و لايه ديگر باعث از رشد جلبك در مخازن جلوگيري ميكند و همچنين در مخازن پلي اتيلن چهار لايه ، در برابر سرما و گرما يك لايه فوم عايق وجود دارد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۷:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعات مفيدي در مورد فيلتر شني

يك روش فيزيكي براي حذف ذرات معلق موجود در آب فيلتراسيوندانه‌اي ميباشد كه قدمتي طولاني دارد.
فيلتر شني از نوع فيلتراسيون دانه‌اي است و به شكل مخزن استوانه‌اي است كه تحت فشار بستري از ماسه (شن سيليسي و يا آنتراسيت) و شن دانه‌بندي شده مي‌باشد كه با صاف نمودن (فيلتراسيون) فيزيكي آب باعث ميشود تا ذرات معلق موجود در آن نظير رنگ ، گل، پلانكتون ، مواد آلي ، باكتري‌ها و ذرات حاصل حذف شوند. بدنه اين فيلترها، از جنس فولاد است و بر اساس استانداردهاي معتبر ساخته شده كه دو دريچه بازديد را دارا بوده و كليه سطوح مجاور با آب در داخل مخزن دستگاه با دو لايه رنگ اپوكسي و براي جلوگيري از خوردگي و تماميه سطوح بيروني دستگاه با رنگ روغني پوشش دارده شده زيرا در مجاورت هوا قرار دارند. در اين فيلترها فشار استاندارد كه بين 7-3 اتمسفر است وجود دارد. چنانچه فشار بيش از اين مقدار باشد پديده شيارسازي ايجاد مي‌شود.
فيلتر شني به دو صورت عمودي و افقي ساخته مي‌شوند. ارتفاع فيلترهاي عمودي استاندارد بين 7/0 الي 5/1 و قطر اين فيلترها از حدود 5/0 تا 3 متر است.فيلترهاي عمودي نبست به افقي ارجحيت دارند زيرا در راستاي ارتفاع آنها عمل تصفيه انجام ميشود. در فيلترهاي عمودي و افقي آب حاصل از شستشو و آب ورودي از طريق شبكه نازل در پايين و بالا دستگاه جمع آوري ويا تقسيم مي‌گردد.
آب از قسمت پاييني ستون وارد شده و پس از عبور از بستر فيلتر شني، شن دانه‌بندي شده با خلوص 98% و يك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع كه جهت آبكشي و جلوگيري از خروج ذرات شن از دستگاه تشكيل شده است، از قسمت تحتاني خارج مي‌گردد.
ذرات شني كه بصورت طبقاتي و دانه‌بندي شده برروي صفحه مشبك قرار ميگيرند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعيين مي ‌شوند. ترتيب قرارگيري اندازه اين ذرات به ترتيب از درشت به ريز است به اين صورت است كه از سمت بالاي بستر به سمت پايين بستر قرار ميگيرند.
هرچه ضخامت بستر فيلتر بيشتر باشد، راندمان حذف مواد معلق در آن نيز بيشتر و راندمان حذف بالا خواهد رفت . فيلتر شني در عمل ضخامتشان بين محدوده 150-70 سانتيمتر قرار داد. بر اساس فشار روي بستر و قطر ذرات بستر دانه‌اي ، به ازاي هر مترمربع از سطح بستر 20-5 مترمكعب آب را در هر ساعت مي‌توان تصفيه نمود.
در دوره تصفيه، ذرات موجود در آب در بستر فيلتراسيون رسوب ميكنند و بتدريج فرج و خلل بستر را پر مي‌كنند.
بدين ترتيب با گذشت زمان معيني از شروع بهره برداري بر حسب ميزان مواد معلق آب ورودي و كدورت، افت فشار تدريجا افزايش مي يابد.
زمانيكه افت فشار دو سر فيلتر شني در حدود 8/0- 6/0 بار ثبت گردد، وقت آن رسيده است كه فيلتر با ورود جريان آب به صورت معكوس (Back Wash) بسترها مورد شستشو قرار بگيرند و از حالت سرويس خارج شوند. مدت زماني كه براي شستشو صرف ميشود بسته به ميزان كدورت آب ورودي دارد.
اگر اين فيلتر شني درست طراحي شوند ذرات تا 10 ميكرون را ميتوانند حذف نمايند و همچنين اگر مواد منعقد كننده به به آب ورودي تزريق شود حذف ذرات تا 2-1 ميكرون نيز امكان‌پذير خواهد بود. معمولا بازده اين سيستم ها حذف 50 تا 60 درصد از مواد كلوئيدي با اندازه 15-10 ميكرون است.آب ورودي كه به سيستم پيش تصفيه RO وارد ميشود بايد كدورتي كمتر از 10NTU داشته باشد. اگر كدورت بالاي 10NTU دوره Backwash اين سيستم ها براي بدست آوردن آب با كيفيت مناسب و قابل قبول باشد بسيار كم خواهد بود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴:۲۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

عملكرد فيلتر كربني

فيلتر كربني جهت حذف بو ،،مواد آلي، طعم ، رنگ ، BOD ، COD و كلر آزاد مورد استفاده قرار مي‌گيرد. كربن فعال موجود در آب مواد آلي را جذب ميكند و سپس جدا سازي را انجام ميدهد . پديده جذب در سطح هاي داخلي سوراخ هاي كربن اكتيو بدليل حضور انرژي موازنه نشده اي است كه بين اتمهاي سطحي و اتمهاي دروني سطوح سوراخ ها وجود دارد ، مي باشد . انرژي به وجود آمده به كمك جاذبه مولكولي واندروالس كه بر اثر شكسته شدن پيوند C-C ايجاد شده است و سطوح دروني سوراخ ها ، مولكولهاي ناخالص را براي موازنه انرژي جذب مي كنند .
در فيلتر كربني ، آب از بستر ذغال كربن اكتيو گرانولي عبور ميكند و توسط ذغال كربن رنگ و بوي آن جذب ميشود و نتيجه اين ميشود كه آب خروجي بدون هيج گونه طعم، بو و رنگي خواهد بود.در فيلتر كربني ، آبي كه وارد ميشود بايد كاملا زلال سازي شود و فاقد هرگونه مواد معلق و كلوئيدي باشد و به همين دليل است كه فيلتر كربني معمولاً بعد از فيلترهاي شني در فرآيند تصفيه آب مورد استفاده قرار مي‌گيرند . PHآبي كه اسيدي يا قليايي است نبايد با كربن فعال در تماس قرار بگيرد و قبل از اينكه از بستر كربن فعال عبور كند بايد خنثي شود . براي فعال شدن كربن فعال بايد هرچند وقت يكبار در كوره گذاشته شود تا 900 درجه سانتيگراد حرارت ببيند تا دوباره فعال شود .
 جنس بدنه فيلتر كربني از استيل ، FRP و يا كربن استيل با پوشش رنگ اپوكسي ميباشد و درون اين مخازن دانه‌هاي كربن فعال ريخته مي‌شود. اين فيلترها هر چند وقت يكبار نسبت به ميزان مواد جامد معلق موجود در آب به شستشوي معكوس نياز دارند.فرايند شست و شوي معكوس به صورتهاي دستي ، نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك انجام ميشود.
ويژگي هاي فيلتر كربني :
تا فشار 10 بار را قابليت تحمل دارد.
فيلتر كربني به شير هوا گيري و فشارسنج مجهز است.
جنس بدنه از استيل / فايبر گلاس (FRP) /كربن استيل.
با سه شير دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس عرضه بازار ميشود.
مزيتهاي فيلتر كربني :
راهبري و بهره برداري راحت و ساده
بالا بودن سرعت در تصفيه
فيلتر كربني در زمان بهره برداري هزينه نگهداري پاييني دارد
به فضاي كمي در زمان نصب و بهره برداري نياز دارد
فيلتر كربني در صنايع غذايي ، صنايع شيميايي و استخرهاي شنا كاربرد دارد

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰:۵۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |