مروري بر انواع مخازن پلي اتيلن

 امروزه با افزايش روز افزون جمعيت در جهان و روبرويي با مشكل كمبود آب ، مخازن پلي اتيلن به منظور نگهداري و ذخيره آب ، بسيار پر اهميت شده اند.

مخازن ذخيره آب در انواع و گونه هاي مختلفي و به منظور نگهداري مايعات مختلف توليد مي شوند .برخي از انواع مخازن ذخيره آب شامل مخازن پلي اتيلن ، مخازن ذخيره آب فلزي ، مخازن ذخيره آب پي وي سي و ... مي باشند.

هر كدام از مخازن ذخيره آب نام برده داراي ويژگيهاي خاص و توانايي هاي خاص و مختلف براي نگهداري آب و ساير مايعات مي باشند.

مخازن پلي اتيلن از ساير مخازن ذخيره آب مقرون به صرفه تر و به مراتب داراي عمر طولاني تري مي باشند.

همچنين اين نوع از مخازن ذخيره آب داراي وزن كمتري نسبت به ساير مخازن ذخيره آب بوده و از نظر ضخامت و ساختار ، منسجم تر و يكدست تر از ساير انواع مخازن ذخيره آب مي باشند.


مخازن ذخيره آب و مخازن پلي اتيلن

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۹:۳۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

سيستم مه پاش در گلخانه و مرغداري

مه پاش يك سيستم توليد و ايجاد رطوبت در محيط مي باشد . در سيستم مه پاش عمليات و فرايند توليد مه يا همان بخار به وسيله يك كمپرسور ايجاد فشار و تعدادي نازل هوا انجام ميشود.

نحوه كار سيستم مه پاش به اين نحو است كه ابتدا آب توسط يك عدد پمپ فشار قوي مكيده شده ، سپس اين ميزان آب ، فشرده و بعد به داخل شلنگ موجود بر روي سيستم مه پاش ، پمپاژ مي شود.

شيلنگ موجود در سيستم مه پاش داراي تعدادي نازل مي باشد كه هر يك از اين نازلها داراي سوراخهايي با اندازه هاي متفاوت مي باشد.

آب به درون سوراخهاي موجود بر روي نازل مه پاش وارد شده و سپس بصورت مه خارج مي شود.

در سيستم مه پاش ، خروج آب به صورت پاشش نيست و كاملا بي صدا و با كيفيت ، آب به صورت مه يا بخار از سيستم مه پاش خارج مي شود

امروزه در محيطهاي مختلفي براي ايجاد رطوبت در محيط از مه پاش استفاده ميشود. يكي از پركاربردترين محيط هاي براي استفاده از مه پاش ، گلخانه ها و مرغداري ها مي باشند.


 سيستم مه پاش و  مه پاش


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۴:۳۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كاربرد هيدروسيكلون در سيستم آب و فاضلاب

هيدروسيكلون وسيله اي كاربردي در عمليات تصفيه آب و جداسازي ذرات مي باشد. در واقع هيدروسيكلون ابزاري براي جداكردن مواد جامد از مايعات مي باشد. اصول كار هيدروسيكلون بر پايه انرژي ديناميكي و نيروي گريز از مركز مي باشد . بدين صورت كه در هيدروسيكلون بر پايه اختلاف وزني ذرات معلق و جامد در آب و نيروي گريز از مركزي كه توسط فشار ورودي آب وارد مي شود ، فرايند جداسازي صورت ميگيرد.

از هيدروسيكلون براي جدا كردن و يا حذف كردن ذرات ماسه دز شبكه توزيع و سيستم آب و فاضلاب نيز استفاده مي شود. ولي اصلي ترين كاربرد هيدروسيكلون ، جدا كردن ذرات ساينده و ماسه ها از آب چاه و رودخانه مي باشد.

در هيدروسيكلون‌ هيچ بخش محركي ندارند . همچنين هزينۀ نصب و نگهداري هيدروسيكلون بسيار پائين بوده و استفاده از آنها بسيار راحت مي باشد .از آنجا كه هيدروسيكلون راندماني بالاي 95درصد در حذف ذرات دارد و نصب و راه اندازي آن آسان و ارزان قيمت است لذا هيدروسيكلون در در سيستم‌هاي تصفيه و آبرساني جايگاه ويژه اي دارد.

براساس شرايط محيطي مي‌توان هيدروسيكلون را به صورت موازي و يا سري در كنار هم قرار داد تا جداسازي مطلوب صورت پذيرد.

هيدروسيكلون‌ بر اساس قطر دايره بالاي آن شناخته شده و در سايزهاي 8، 12، 16، 2، 24 ، 28، 32 و 40 اينچ ساخته مي‌شوند


هيدروسيكلون


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۷:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آشنايي با انواع قفس بلدرچين

 ديواره ، كف و سقف قفس بلدرچين از توري ساخته شده است. يك قفس بلدرچين استاندارد داراي توري هايي ساخته شده با مفتول گالوانيزه گرم مي باشد . اين مفتولها پيش از استفاده در ساخت قفس بلدرچين آبكاري گرم شده و سپس براي ساخت قفس بلدرچين ، در سايز مورد نظر بريده و استفاده ميگردند .

البته بايد توجه داشت كه اين مفتولهاي آبكاري شده قبل از بكار رفتن در ساخت قفس بلدرچين ، به منظور افزايش استحكام و ايجاد خاصيت ارتجاعي ، كشيده و تابيده مي شوند.

براي اينكه پاي پرنده در قفس بلدرچين گير نكند براي ساخت توري كف قفس بلدرچين از مفتولهاي يك و نيم تا سه ميليمتري و به صورت تركيبي استفاده مي شود.

فاصله اين مفتولها در كف قفس بلدرچين طوري تعيين مي شود كه پاي پرنده در آن گير نكند و علاوه بر آن تخليه فضولات پرنده به راحتي امكان پذير باشد.

همچنين خاصيت ارتجاعي بودن مفتولهاي بكار رفته در قفس بلدرچين به منظور جلوگيري از شكستگي پاي پرنده مي باشد.

قفس بلدرچين داراي شيبي بوده كه اين شيب به منظور پيشگيري از شكستگي تخم بلدرچين بعد از برخورد با كف قفس بلدرچين مي باشد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۴:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

انواع قفس مرغداري

در مرغداري ها براي پرورش جوجه مرغ تخمگذار يا مرغ كوشتي و نيمچه ها از قفس مرغداري استفاده مي شود.

قفس مرغداري داراي گونه و اشكال مختلف ميباشد.

قفس مرغداري ممكن است داراي چند طبقه باشد باشد و ممكن است مسطح باشد.

همچنين قفس مرغداري ميتواند اتوماتيك يا نيمه اتوماتيك و از نوع معمولي باشد .

جوجه هاي تازه متولد شده تا شش هفتگي درون نوعي از انواع قفس مرغداري به نام باتري نگهداري ميشوند.

اين جوجه ها بعد از شش هفتگي وارد قفس مرغداري ديگري ميشوند كه مخصوص جوجه هاي شش هفته به بعد مي باشد چون اين جوجه ها بعد از شش هفتگي بزرگ شده و ديگر نميتوانند در قفس مرغداري باتري نگهداري شوند.

اين نوع قفس مرغداري ممكن است داراي چند طبقه باشد اما نوع چهار طبقه آن معمول تر مي باشد .

انواع قفس مرغداري مرغ تخمگذار

قفس مرغداري مرغ تخمگذار ممكن است به صورت انفرادي و يا گروهي تعبيه شود . همچنين اين نوع از قفس مرغداري مانند ساير انواع ميتواند چند طبقه و يا مسطح ، اتوماتيك و يا غير اتوماتيك باشد .قفس مرغداري
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۴۸:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

پكيج تزريق مواد شيميايي در دستگاه تصفيه آب

 در مراحل مختلف عمليات تصفيه آب توسط دستگاه تصفيه آب ، به خصوص در فرايندهاي شيميايي آن ، مكررا نياز به تزريق مواد شيميايي به آب مي باشد .

براي رفع اين نياز در ساخت دستگاههاي تصفيه آب ، پكيج تزريق مواد شيميايي تعبيه شده كه اين قسمت براي نگهداري و افزودن مواد شيميايي به آب مي باشد .

پكيج تزريق مواد شيميايي بسته به نوع ماده شيميايي كه قرار است به آب اضافه شود ، طراحي و ساخته مي شود .

پكيج تزريق مواد شيميايي كاربردهاي بسياري در صنعت تصفيه آب دارد . از انواع موارد استفاده از پكيج تزريق مواد شيميايي در دستگاههاي تصفيه آب ميتوان به پكيج تزريق آنتي اسكالانت ، پكيج تزريق كلر يا پكيج كلرزني و .... اشاره كرد.

براي بازديد از محصولات مربوط به دستگاه تصفيه آب نظير پكيج تزريق مواد شيميايي ، پكيج كلر زني ، آنتي اسكالانت و ساير تجهيزات ، به سايت بازار بزرگ كشاورزي مراجعه نماييد .


پكيج تزريق مواد شيميايي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۹:۳۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

قارچ كش و نحوه عملكرد آن بر گياهان

قارچ كش ها همانگونه كه از نامشان پيداست قرار است در از بين بردن برخي از انواع    مضر و مخرب قارچ تاثير بگذارند.

يعني كلمه قارچ كش به ماده اي شيميايي گفته ميشود كه باعث از بين رفتن قارچهاي مضر در محصولات زراعي و باغي مي شوند.

البته در برخي از موارد استفاده ، قارچكش ها بدون از بين بردن قارچها و تنها با كنترل نمودن آنها تاثير مثبت خود را بر كشت و زرع ما ميگذارند.

قارچ كش ها توانايي كنترل و مبارزه با گونه هاي زيادي از بيماري هاي گياهي را دارند و از آنجا كه هميشه در تمامي عمليات زراعي احتمال بروز آفت و بيماري وجود دارد ، لذا استفاده از قارچ كش ها در كشاورزي امري لازم و اجتناب ناپذير مي باشد.

همچنين قارچكش ها براي كاستن از آلودگيهايي كه همراه با بيماريهاي گياهان اتفاق مي افتد استفاده مي شوند .

يكي از راههاي كنترل و مديريت مزارع ، استفاده مناسب و به موقع از قارچ كش ها مي باشد.


قارچكشادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۵:۳۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

طراحي دستگاه تصفيه آب صنعتي ( دستگاه آب شيرين كن )

 با توجه به روند چشمگير افزايش جمعيت در دنيا ، تامين آب آشاميدني با مشكل جدي روبرو گشته است. صرفنظر از كمبود آب آشاميدني ، در بسياري از صنايع نيز براي عملكرد مناسب و خروجي بهتر ، استفاده از دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن از ضروريات مي باشد.

دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس در صنايع مختلف ، به دليل كم هزينه بودن نسبت به ساير سيستمهاي تصفيه آب ، بيشتر مورد استفاده قرار ميگرد.

همچنين روش اسمز معكوس علاوه بر پايين بودن هزينه ها ، ظرفيت بالايي در توليد آب شيرين و تصفيه شده  دارد .

روش كار در دستگاه تصفيه آب اسمز معكوس به اين نحو است كه آب از غشاي اسمز معكوس يا همان ممبران دستگاه تصفيه آب عبور ميكند . اين ممبران شامل منافذ بسيار ريزي مي باشد كه در حين عبور بسياري از ذرات و املاح موجود در آب را از آب گرفته و آب ، پس از عبور از ممبران دستگاه تصفيه آب ، تا حد زيادي ناخالصي ها و املاح و ميكروبهاي خود را از دست مي دهد .

در واقع ممبران دستگاه تصفيه آب ، مهمترين وظيفه را در امر تصفيه آب به عهده دارد و با نصب يك ممبران مناسب ، در دستگاه تصفيه آب صنعتي، بيش از 99 درصد از املاح و ذرات اب حذف ميگردد.

البته بايد توجه داشت براي انتخاب و نصب و طراحي دستگاه تصفيه آب ، عوامل متعددي را بايد در نظر گرفت. مهمترين مساله در انتخاب دستگاه تصفيه آب ، نوع آب مورد تصفيه مي باشد و ميزان آلودگي و يا شوري آب ، در انتخاب دستگاه تصفيه آب بسيار موثر است.دستگاه تصفيه آب

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۹:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كود اوره و استفاده از آن در كشاورزي

در متابوليسم تركيبات حاوي نيتروژن در بدن حيوانات اوره نقش مهمي را ايفا ميكند و در عين حال اوره ، ماده اصلي حاوي نيتروژن، در ادرار پستانداران به شمار ميآيد. اين تركيب: بيرنگ، سخت، بيبو (اگر چه آمونياكي كه در آب از آن حاصل ميشود باعث به وجود آمدن  بخار آب در هوا نيز ميشود، داراي بوي بسيار تندي است) است، كه نه  قليايي است و نه اسيدي، و بسيار محلول در آب است  و نسبتاً غير سمي ميباشد.

در كودهاي شيميايي بيشتر از ۹۰ ٪  از اوره به عنوان يك منبع غني و مناسب نيتروژن ميتوان استفاده كرد. همچنين از مواد اوليهٔ مهم در صنايع شيميايي ميتوان به كود اوره اشاره كرد.

كود اوره در كاربردهاي عمومي، شامل بالاترين ميزان ازت در ميان تمامي كودهاي جامد نيتروژني ميباشد (۴۶٫۷ ٪). به همين دليل، كود اوره  هزينههاي حمل و نقل را به ازاي هر واحد از تغذيه نيتروژني كاهش ميدهد

كود اوره در خاك به دي اكسيد كربن و آمونياك،هيدروليزميشود. آمونياكي كه از اين فرايند به وجود ميايد، در خاك توسط باكتري هاي موجود  به نيترات اكسيده تبديل ميشود، و در نتيجه جذب گياه ميشود. كود اوره در بسياري از موارد، همچنين در فرمولاسيون چند جزئي كودهاي جامد نيز، استفاده ميشود. از آنجا كه اوره به مقدار زيادي در آب محلول است در نتيجه  مورد استفاده براي محلولهاي كودي بسيار مناسب است

بيورت  باعث كاهش رشد گياه ميشود كه شايع ترين نوع ناخالصي در كود اوره ميباشد

در توليد بسياري از تركيبات شيميايي اوره به عنوان ماده اوليه نقش مهي دارد .

كود اوره در تركيب خود داراي 46 درصد نيتروژن است و كود سولفات آمونيوم نيزدر تركيب خود  حدود 21 درصد ازت دارد. اين كودها داراي مزايا و معايب خاصي هستند. در خاكهاي قليايي شديد استان كرمان كود اوره مي تواند آسيبزا باشد به صورتي كه موجب افزايش بيشتر قليايت خاك و همچنين مسموميت به شوري ميشود در صورتي كه براي زمين هاي قليايي شرايط خاكي باغات پسته سولفات آمونيوم مناسبتر است .

اما عيب بزرگي كه سولفات آمونيوم نسبت به كود اوره دارد اين است كه از نظر اقتصادي مقرون بصرفه نيست چون تقريبا نزديك به نصف ميزان ازت كود اوره را دارد. تركيب كردن سولفات آمونيوم با كود اوره به يك نسبت مشخص راه حل مناسبي براي كوددهي اقتصادي و موثرتر نيتروژنه است. يعني مقدار كود اوره آنقدرزياد نباشد كه  براي خاك مضرباشد و مي توان با كمتر مصرف كردن سولفات آمونيوم از نظر اقتصادي بهتر عمل كرد.

تحقيقات نشان داده اند كه علاوه برمقرون بصرفه بودن تركيب كردن كود اوره و سولفات آمونيوم  با  اضافه كردن نيتروژنه و مخلوط شدن كود اوره با سولفات آمونيوم جذب ازت (N) با راندمان بالاتري ديده ميشود

در خاك، كود اوره توليد گاز NH3 ميكند اين گاز براي خاك بسيار مفيد بوده و دربسياري از نقاط كشاورزي در دنيا به گاز NH3را به خاك تزريق ميكنند.

از مشكلات موجود در كوده اوره كه در تابستان و در اوج گرما اهميت بيشتري دارد  تبخير سريع گاز Nh3 يا هدر رفتن اين گاز متصاعد شده از خاك است. سولفات آمونيوم با كود اوره زماني كه تركيب شوند باعث كاهش پرت يا بخار شدن NH3 ميشود كه به معني افزايش حاصلخيزي و ماندن بيشتر NH3در خاك ميشود كه علاوه بر موجودات خاكزي ريز و درشت، ريشه ها و درختان نيز مي توانند از NH3 استفاده كنند كه بسيار مفيد خواهد بود و علاوه بر اين مخلوط شدن  كود اوره و سولفات آمونيوم مي تواند ميزان مصرف اوره را كاهش دهد كه بسيار موثر ميباشد.

 

كود اوره

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

كاربرد سايبان گلخانه يا توري شيد در گلخانه ها

به دليل وزن كم- عمر طولاني و قيمت اقتصادي بهترين حفاظت گياهان در داخل و خارج گلخانه در برابر نور مستقيم آفتاب سايبان گلخانه ميباشد.استفاده از توري شيد گلخانه (توريهاي پليمري) بسيار اقتصادي تر بوده و همچنين باعث افزايش توليد و برداشت در طول فصل ميشود
انعطاف پذيري بالا از مزيت هاي سايبان گلخانه يا توري شيد است . توري شيد گلخانه با انعطاف پذيري خود به مهندسين پرورش گياه كمك ميكند كه در هر فصلي در داخل يا خارج گلخانه به سهولت نسبت به نصب و برداشت توري سايبان گلخانه نورگير اقدام نمايند.
توري شيد گلخانه نورگير به طوره دقيق و پراكندگي يكنواخت نور را كاملا كنترل ميكند و همين امر باعث ميشود كه مش هاي پليمري يراي مهندسان اولين انتخاب به عنوان نورگير گلخانه باشد
مزيت ها:
انعطاف پذيري بالا از مزيت هاي سايبان گلخانه يا توري شيد است . توري شيد گلخانه با انعطاف پذيري خود به مهندسين پرورش گياه كمك ميكند كه در هر فصلي در داخل يا خارج گلخانه به سهولت نسبت به نصب و برداشت توري سايبان گلخانه اقدام نمايند.
از ديگر مزيت هاي توري سايبان گلخانه يا توري شيد گلخانه ميتوان استقامت در برابر خوردگي هاي بيولوژيك-مواد شيميايي وسم ها گفت.
سايبان گلخانه به دليل سبك بودن باعث كاهش هزينه ها ميشود مثل هزينه كارگر براي نصب و برداشت سايبان هاي گلخانه ايي.
مواد به كار رفته در سايبان گلخانه يا توري شيد به گونه ايي است كه مقاوم در برابر نور خورشيد و استرس هاي دمايي از -30 درجه الي +80 درجه سانتيگراد و برف و باران است و سالم ميمانند
نوع هايي كه وجود دارد با دو كيفيت پليمر سبك و سنگبن و با امكان نورگيري و ايجاد سايه از35% - 50% در رنگهاي مختلف به وجود ميايد و براي استفاده در دسترس است.
توري شيد گلخانه باعث كم كردن قسمتي از اشعه تابشي خورشيد ميشود و در كم كردن دماي هواي داخلي گلخانه خيلي موثر است. 5-8 درجه سانتيگراد كاهش ميابد . تابش مستقيم اشعه آفتاب به گلخانه توسط نايلون گلخانه به وسيله نوع هاي مختلف پوشش ها جلوگيري ميشود. اگر روي سطح خارجي گلخانه ، توري شيد گلخانه قرار بگيرد اثرسايه درافت دماي گلخانه بيشتر از قراردادن توري شيد گلخانه در درون گلخانه است. سايبان گلخانه در رنگهاي سفيد؛سياه و سبزتيره وجود دارد كه رنگ سبزتيره توري شيد گلخانه مناسبتر است. سايه هاي ايجاد شده توسط سايبان گلخانه يا توري شيد 30،50،80 درصد است.
ويژگي هاي توري شيد گلخانه :
عرض هاي 2 و 4 و 6 و 8 و 10 متردارد و داراي طول 50 متر(بصورت رول)
وزن سبك توري و نصب آسان سايبان گلخانه و 50 درصد سايه اندازي ،
ممانعت از ورود اشعه ماوراء بنفش به محيط سايه انداز
طول عمر بالاي دارد به دليل دارا بودن 4% uv
مواد اوليه پلي اتيلن به كاربرده شده با كيفيت بسيار بالا
موارد مورد كاربرد توري شيد گلخانه:
گلخانه هاي توليد وپرورش گلهاي شاخه بريده، صيفي ،سبزي و. . . وتوليد و پرورش جايگاههاي(گاو، گوسفند، شتر، اسب و . . .)
توري شيد گلخانه براي نمايشگاه هاي فضاي باز پوشش مناسبي دارد
توري شيد گلخانه مانع شدن ازورود اشعه ماوراءبنفش به فضاي داخل استخر و استتار استخر

توري شيد گلخانه

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۲:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |