معرفي گوگرد معدني و نقش آن در خاك كشاورزي

گوگرد معدني بصورت كلوخه و توليد شده به صورت پودري با مش ۵۰
آناليز گوگرد معدني شامل خلوص %۳۵- ۳۰ است.
گوگرد معدني در موارد زير مصرف ميشود:
گوگرد معدني در تهيه كود كشاورزي مصرف دارد.
گوگرد معدني چون شامل خاصيت قارچ كشي ميباشد، خاك را ضد عفوني مي كند.
از گوگرد معدني براي زمين كشاورزي و خاك براي پائين آوردن پي هاش ( PH ) خاكهاي قليايي استفاده ميشود.
خاك به عنوان محيطي منحصر به فرد و نيز بستر اصلي كشت گياه براي انواع حيات محسوب مي شود. از يك سو كمبود مواد آلي و از سوي ديگر آهكي و قليائي بودن اراضي كشاورزي باعث به وجود آمدن افت پتانسيل در توليد محصولات كشاورزي ، كاهش سطح حاصل خيزي خاك هاي زراعي و بحران هاي زيست محيطي و انواع ناهنجاري ها مي شود. با توجه به اثرات مفيد گوگرد معدني و نقش بسزايي كه در طبيعت دارد، استفاده از اين محصول به عنوان كود و سموم براي از بين بردن ناهنجاري هاي خاك مهم است.
گوگرد چهارمين عنصر پر مصرف بعد از ازت، فسفر، پتاس، براي گياهان به شمار مي رود.
به توصيه كارشناسان و با توجه به اثرات مفيد گوگرد معدني در از بين بردن سفيدك مو (انگور) و استفاده براي حفظ نباتات و از بين بردن كرم سفيد ريشه و حشرات موذي استفاده از گوگرد معدني ضروري مي باشد. علاوه بر اين مصرف گوگرد باعث كاهش (پ هاش) خاك شده و اين امر باعث ميشود كه گياه آسان تر به عناصر ذخيره شده در خاك دسترسي پيدا كند.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۷:۲۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

قفس بلدرچين و نحوه ساخت آن

قفس بلدرچين از مجموعه ايي از توري هاي كفه ، ديواره ها و سقف تشكيل شده است. يك قفس بلدرچين مرغوب بايد در تمام اين قسمت ها از توري استاندارد استفاده كرده باشد. توري هايي كه استاندارد هستند از مفتول هايي با پوشش گالوانيزه گرم تشكيل شده اند. استفاده كردن از توري هاي آماده رول كارخانه اي به هيچ عنوان قابل قبول نبوده و نوعي اتلاف سرمايه تلقي مي شود. مفتول هاي مرغوب از قبل آبكاري گرم شده و به صورت كلاف وارد كارخانه توليد قفس بلدرچين ميشود، در كارخانه مفتول ها به صورت ميله توسط دستگاه، سايز ميشوند و براي ايجاد خاصيت ارتجاعي و بالا بردن استحكام ، تابيده وكشيده مي شوند.همچنين مفتول هاي مسوار اين ويژگي ها را به قفس منتقل نمي كنند و استفاده از اين مفتولها در توليد قفس بلدرچين توصيه نمي شود.
توري كفه:
توري كفه بايد به طوري باشد كه در طول مدت استفاده پاي پرنده از آن عبور نكند و از مفتول هاي 1.5 تا 3 ميل به صورت تركيبي با فاصله هاي يك دست ساخته مي شود. فاصله شبكه ها همچنين بايد به شكلي باشد كه به راحتي فضولات به پايين سقوط كند و ويژگي هاي مهم توري كفه اين است كه مفتول ها خاصيت ارتجاعي داشته باشند به صورتي كه در زمان برخورد تخم با كفه و طي مسير تا بيرون قفس دچار ترك و شكستگي نشود.
از مهمترين نكات شيب كفه است كه اكثرا مورد توجه قرار نمي گيرد گاهي مشاهده شده كه شيب كفه ها به قدري زياد است كه سبب خستگي پرندگان ميشود و باعث تجمع آنها در قسمت هاي جلويي قفس بلدرچين به علت شيب كم ميشود. همچنين اين مورد در طراحي قفس ها باعث ميشود جفت گيري ضعيف و حتي بي نتيجه شود و با كاهش باروري گله روبرو ميشود. شيب زياد سبب خروج تخم ها با سرعت بالا شده و مصرف و درصد تخم هاي غير قابل جوجه كشي را بالا مي برد.مناسبترين شيب 10 تا 12 درصد مي باشد.
توري جلويي:
توري جلويي بنا به دلايلي از اهميت بالايي برخوردار است. عبور هوا ، نور، كانال خروج تخم و درب هاي ورود و خروج پرنده بر اهميت اين قسمت از قفس بلدرچين مي افزايد. شبكه استاندارد جلويي كه مانع خروج پرندگان ريز تر بشود، طراحي درب هايي با امكان استفاده راحت و ايمن در برابر خروج پرندگان ، و يك نواختي فاصله از توري جلويي با كفه، در سرتاسر قفس از اهم نكاتي است كه بايد درنظر گرفته شود.
از مشكلات مهمي كه در قفس هاي بي كيفيت در پرورش بلدرچين وجود دارد بيرون افتادن زياد پرنده از لابلاي توري و شبكه خروج تخم است اين اتفاق مشكلات جبران ناپذيري را مدت زمان اندكي به وجود مي آورد.
توري هاي عمودي كناري و پشتي:
اين نوع توري ها نقش ستون هاي قفس بلدرچين را دارند كه بايد شكم دادن توري كف را مانع شوند. اگر اين توري ها ضعيف و ظريف باشند به مرور زمان توري كف را دچار صدمه وگودي ميكنند و قفس ها حالت خود را از دست مي دهند.حداقل هر 50 سانت بايد اين قفس ها توسط اين توري ها در طول تقسيم شوند و شبكه هاي كناري بايد حداكثر فاصله مجاز را داشته باشد تا به راحتي هوا در طول قفس جابجا شود.
توري هاي سقف:
اهميت توري هاي سقف در عبور جريان هوا به سمت بالا و عبور شبكه آبخوري نيپل مي باشد .البته بلدرچين ها به علت داشتن انرژي زياد گاهي پرش هايي را دارند كه اگر فاصله شبكه هاي سقف از حد استاندارد كمتر باشد بلدرچين ها را دچار صدماتي خواهد كرد.
فاصله و تقسيم طبقات:
در قفس بلدرچين مهمترين نكته رعايت فاصله طبقات عبور جريان هوا بين سطح كود موجود در سيني و كف قفس مي باشد. حداقل 40 سانتي متر رعايت فاصله استاندارد است كه بين طبقات (ازكف سيني تخليه كود تا سيني بالايي) ضروري است. همچنين فاصله مناسب و رعايت فاصلها به توزيع مناسب نور در انتهاي قفس ها هم كمك مي كند.بهترين حالت قرارگيري قفس ها بر روي هم 4 طبقه به صورت باطري در سالن هاي پرورش بلدرچين مي باشد، در مواردي مشاهده شده كه به علت فضاي كم سالن و براي جبران قفس ها را به صورت 5 طبقه قرارداده اند كه باعث به وجود آمدن مشكلاتي مي گردد. ازجمله اين مشكلات دسترسي سخت به طبقات بالا و پايين مي باشد. در سالن ها معمولا اختلاف دماي بالا و پايين وجود دارد كه باز هم صدماتي را به پرنده وارد مي كند همچنين گاهي از فاصله بين طبقات كم ميكنند يا قفس پاييني را به زمين نزديك تر مي كنند كه به اشكالات اين كارقبلاَ اشاره شده است.
آب خوري:
مناسب ترين روش براي آب دهي پرندگان درون قفس بلدرچين سيستم آبخوري نيپل مي باشد. در روزهاي اول نيپل هاي قرمز رنگ در استفاده پرنده از نيپل كمك فراروان ميكند . از نيپل هاي فشاري و تك جهت در قفس هاي بلدرچين استفاده مي شود . استفاده از نلبكي دو پايه نيپل باعث خشك ماندن كود درون سيني مي گردد و همچنين هنگام پرش بلدرچين ها جلوي برخورد با نيپل را مي گيرد. هنگام نصب و آموزش پرندگاني كه تازه با نيپل آشنا شده اند هوا گيري نيپل ها ضروري است.
دانخوري:
دانخور هاي تراف بايد به نحوي طراحي شده و استاندارد باشند كه بتوانند در مرحله اول به خوبي تمام دان داخل دانخوري را به پرنده برسانند. دانخوري كه عرض و عمق زيادي داشته باشد مانع از رسيدن پرنده به تمام دان مي گردد.و اگر لبه هاي بيروني ارتفاع كوتاهي داشته باشند و همچنين نبود زاويه مخالف در لبه بيروني باعث پاشيدن دان به بيرون ميشود كه موجب كاهش توليد و اتلاف سرمايه ميشود.
پايه هاي نگهدارنده:
در قفس بلدرچين بايد از شاسي قوي و استانداردي استفاده كرد كه باعث ثبات قفس ها و عدم حركت مي شود و همچنين در برابر حركت هاي ريز در طول مدتي كه باعث شل شدن و پاره شدن اتصالات و شكستن نيپل ها است مقاوم باشد .
سيني تخليه كود:
سيني ها به موجب تماس طولاني مدت با كود از ساير اجزاء قفس زودتر فرسوده مي شوند عمر يك قفس بلدرچين خوب و استاندارد بايد به طور ميانگين 15 سال عمر كند ولي براي سيني ها اين عمر حداكثر 3 سال مي باشد. و بايد هر سه سال سيني هاي فرسوده تعويض شوند استفاده از ورق هاي نازك و يا گالوانيزه نامرغوب گاهي عمر سيني ها را به زير يك سال كاهش مي دهد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۳:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعاتي مفيد درباره مخازن پلي اتيلن

ويژگي مخازن پلي اتيلن
از نظر شيميايي پلي اتيلن يك ماده خنثي مي باشد كه مهمترين خصوصيت آن اين است كه باعث ميشود براي نگهداري موادي مانند آب آشاميدني كه مشخصات زيست محيطي و بهداشتي نظير بو و خواص(با گذشت زمان) و عدم تغيير مزه براي آن بسيار مهم است بهترين انتخاب باشد.
همچنين مخازن پلي اتيلن قابليت استفاده در صنايع غذايي را به علت food grade بودن، دارا مي باشد.
مخازن پلي اتيلن در برابر خوردگي نسبت به مخازن فلزي كاملا مقاوم است و همچنين وزن كم تري نسبت به مخازن فلزي دارد كه در نتيجه نصب و جابجايي مخازن پلي اتيلن آسان و راحت مي باشد.
در استخرها و مخازن بتني نشتي و تبخير آب وجود دارد كه آب ممكن است دچار آلودگي شود و ازنظر بهداشتي سالم نيست و همچنين اين مخازن قابل جابجايي نيستند و ثابت اند . درحاليكه در مخازن پلي اتيلن اين مشكلات وجود ندارد و براحتي قابل جابجايي مي باشد.
مخازن پلي اتيلن از 3 يا 4 لايه تشكيل شده كه يك لايه دربرابر اشعه آفتاب در مخازن پلي اتيلن تعبيه شده و مقاوم است و لايه ديگر باعث از رشد جلبك در مخازن جلوگيري ميكند و همچنين در مخازن پلي اتيلن چهار لايه ، در برابر سرما و گرما يك لايه فوم عايق وجود دارد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۷:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اطلاعات مفيدي در مورد فيلتر شني

يك روش فيزيكي براي حذف ذرات معلق موجود در آب فيلتراسيوندانه‌اي ميباشد كه قدمتي طولاني دارد.
فيلتر شني از نوع فيلتراسيون دانه‌اي است و به شكل مخزن استوانه‌اي است كه تحت فشار بستري از ماسه (شن سيليسي و يا آنتراسيت) و شن دانه‌بندي شده مي‌باشد كه با صاف نمودن (فيلتراسيون) فيزيكي آب باعث ميشود تا ذرات معلق موجود در آن نظير رنگ ، گل، پلانكتون ، مواد آلي ، باكتري‌ها و ذرات حاصل حذف شوند. بدنه اين فيلترها، از جنس فولاد است و بر اساس استانداردهاي معتبر ساخته شده كه دو دريچه بازديد را دارا بوده و كليه سطوح مجاور با آب در داخل مخزن دستگاه با دو لايه رنگ اپوكسي و براي جلوگيري از خوردگي و تماميه سطوح بيروني دستگاه با رنگ روغني پوشش دارده شده زيرا در مجاورت هوا قرار دارند. در اين فيلترها فشار استاندارد كه بين 7-3 اتمسفر است وجود دارد. چنانچه فشار بيش از اين مقدار باشد پديده شيارسازي ايجاد مي‌شود.
فيلتر شني به دو صورت عمودي و افقي ساخته مي‌شوند. ارتفاع فيلترهاي عمودي استاندارد بين 7/0 الي 5/1 و قطر اين فيلترها از حدود 5/0 تا 3 متر است.فيلترهاي عمودي نبست به افقي ارجحيت دارند زيرا در راستاي ارتفاع آنها عمل تصفيه انجام ميشود. در فيلترهاي عمودي و افقي آب حاصل از شستشو و آب ورودي از طريق شبكه نازل در پايين و بالا دستگاه جمع آوري ويا تقسيم مي‌گردد.
آب از قسمت پاييني ستون وارد شده و پس از عبور از بستر فيلتر شني، شن دانه‌بندي شده با خلوص 98% و يك صفحه مشبك با 50 تا 70 عدد پستانك در هر متر مربع كه جهت آبكشي و جلوگيري از خروج ذرات شن از دستگاه تشكيل شده است، از قسمت تحتاني خارج مي‌گردد.
ذرات شني كه بصورت طبقاتي و دانه‌بندي شده برروي صفحه مشبك قرار ميگيرند بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعيين مي ‌شوند. ترتيب قرارگيري اندازه اين ذرات به ترتيب از درشت به ريز است به اين صورت است كه از سمت بالاي بستر به سمت پايين بستر قرار ميگيرند.
هرچه ضخامت بستر فيلتر بيشتر باشد، راندمان حذف مواد معلق در آن نيز بيشتر و راندمان حذف بالا خواهد رفت . فيلتر شني در عمل ضخامتشان بين محدوده 150-70 سانتيمتر قرار داد. بر اساس فشار روي بستر و قطر ذرات بستر دانه‌اي ، به ازاي هر مترمربع از سطح بستر 20-5 مترمكعب آب را در هر ساعت مي‌توان تصفيه نمود.
در دوره تصفيه، ذرات موجود در آب در بستر فيلتراسيون رسوب ميكنند و بتدريج فرج و خلل بستر را پر مي‌كنند.
بدين ترتيب با گذشت زمان معيني از شروع بهره برداري بر حسب ميزان مواد معلق آب ورودي و كدورت، افت فشار تدريجا افزايش مي يابد.
زمانيكه افت فشار دو سر فيلتر شني در حدود 8/0- 6/0 بار ثبت گردد، وقت آن رسيده است كه فيلتر با ورود جريان آب به صورت معكوس (Back Wash) بسترها مورد شستشو قرار بگيرند و از حالت سرويس خارج شوند. مدت زماني كه براي شستشو صرف ميشود بسته به ميزان كدورت آب ورودي دارد.
اگر اين فيلتر شني درست طراحي شوند ذرات تا 10 ميكرون را ميتوانند حذف نمايند و همچنين اگر مواد منعقد كننده به به آب ورودي تزريق شود حذف ذرات تا 2-1 ميكرون نيز امكان‌پذير خواهد بود. معمولا بازده اين سيستم ها حذف 50 تا 60 درصد از مواد كلوئيدي با اندازه 15-10 ميكرون است.آب ورودي كه به سيستم پيش تصفيه RO وارد ميشود بايد كدورتي كمتر از 10NTU داشته باشد. اگر كدورت بالاي 10NTU دوره Backwash اين سيستم ها براي بدست آوردن آب با كيفيت مناسب و قابل قبول باشد بسيار كم خواهد بود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴:۲۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

عملكرد فيلتر كربني

فيلتر كربني جهت حذف بو ،،مواد آلي، طعم ، رنگ ، BOD ، COD و كلر آزاد مورد استفاده قرار مي‌گيرد. كربن فعال موجود در آب مواد آلي را جذب ميكند و سپس جدا سازي را انجام ميدهد . پديده جذب در سطح هاي داخلي سوراخ هاي كربن اكتيو بدليل حضور انرژي موازنه نشده اي است كه بين اتمهاي سطحي و اتمهاي دروني سطوح سوراخ ها وجود دارد ، مي باشد . انرژي به وجود آمده به كمك جاذبه مولكولي واندروالس كه بر اثر شكسته شدن پيوند C-C ايجاد شده است و سطوح دروني سوراخ ها ، مولكولهاي ناخالص را براي موازنه انرژي جذب مي كنند .
در فيلتر كربني ، آب از بستر ذغال كربن اكتيو گرانولي عبور ميكند و توسط ذغال كربن رنگ و بوي آن جذب ميشود و نتيجه اين ميشود كه آب خروجي بدون هيج گونه طعم، بو و رنگي خواهد بود.در فيلتر كربني ، آبي كه وارد ميشود بايد كاملا زلال سازي شود و فاقد هرگونه مواد معلق و كلوئيدي باشد و به همين دليل است كه فيلتر كربني معمولاً بعد از فيلترهاي شني در فرآيند تصفيه آب مورد استفاده قرار مي‌گيرند . PHآبي كه اسيدي يا قليايي است نبايد با كربن فعال در تماس قرار بگيرد و قبل از اينكه از بستر كربن فعال عبور كند بايد خنثي شود . براي فعال شدن كربن فعال بايد هرچند وقت يكبار در كوره گذاشته شود تا 900 درجه سانتيگراد حرارت ببيند تا دوباره فعال شود .
 جنس بدنه فيلتر كربني از استيل ، FRP و يا كربن استيل با پوشش رنگ اپوكسي ميباشد و درون اين مخازن دانه‌هاي كربن فعال ريخته مي‌شود. اين فيلترها هر چند وقت يكبار نسبت به ميزان مواد جامد معلق موجود در آب به شستشوي معكوس نياز دارند.فرايند شست و شوي معكوس به صورتهاي دستي ، نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك انجام ميشود.
ويژگي هاي فيلتر كربني :
تا فشار 10 بار را قابليت تحمل دارد.
فيلتر كربني به شير هوا گيري و فشارسنج مجهز است.
جنس بدنه از استيل / فايبر گلاس (FRP) /كربن استيل.
با سه شير دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس عرضه بازار ميشود.
مزيتهاي فيلتر كربني :
راهبري و بهره برداري راحت و ساده
بالا بودن سرعت در تصفيه
فيلتر كربني در زمان بهره برداري هزينه نگهداري پاييني دارد
به فضاي كمي در زمان نصب و بهره برداري نياز دارد
فيلتر كربني در صنايع غذايي ، صنايع شيميايي و استخرهاي شنا كاربرد دارد

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰:۵۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

دستگاه جوجه كشي و نحوه عملكرد آن

جوجه كشي مصنوعي : امروزه جوجه كشي طبيعي نمي تواند نيازهاي رو به رشد جامعه را براورده كند بنابراين توليد جوجه به روش مصنوعي و در حجم زياد از جايگاه و اهميت ويژه اي برخوردار است و نسبت به جوجه كشي طبيعي داراي محاسني به شرح زير ميباشد:
1. در تمام طول فصول سال امكان توليد جوجه وجود دارد
2. تعداد زيادي جوجه در هر دوره ميتوان توليد كرد
3. به وجود مرغ كرچ نيازي نيست
4. براي رشد جنين شرايط لازم وجود دارد و كليه مراقبتهاي بهداشتي جهت جلوگيري از آلودگي و شيوع امراض تحت كنترل مي باشد .
انسان با بررسي و تحقيق بر روي حالات و رفتار مرغ كرچ در هنگام خوابيدن به روي تخم مرغ (جوجه كشي طبيعي) و فهميدن به عوامل موثر در رشد نطفه به ساخت ماشين جوجه كشي اقدام كرد.
انجام جوجه كشي مصنوعي از هر دستگاهي كه بتواند عوامل رشد جنين از قبيل ( چرخش ، حرارت ، اكسيژن ، رطوبت) را فراهم كند ميشود براي بهره برداري از جوجه كشي مصنوعي استفاده كرد.
اجزا و ساختمان دستكاه جوجه كشي و نحوه استفاده از آن : دستگاه جوجه كشي بگونه ايي است كه با آن انسان ميتواند در هر مقياسي به انجام عمل جوجه كشي (مصنوعي ) بپردازد.
موارد زير در ساختمان تمام دستگاه جوجه كشي (با هر ظرفيتي ) در آن به كار رفته است:
1 - سيستم تنظيم حرارت ( مبحث دما( در دستگاه
2 - سيستم توليد رطوبت يكنواخت و تهويه هواي مناسب دستگاه
4 - نحوه چرخاندن منظم تخم مرغها در دستگاه
با يكي از اين روشهاي زير ميتوان فضاي داخل دستگاه جوجه كشي را گرم كرد :
1. هواي گرم جريان داشته در لوله هاي داخل دستگاه جوجه كشي
2. جريان آب گرم در درون لوله هاي داخل دستگاه جوجه كشي
3. گذاشتن مقاومتهاي الكتريكي در داخل دستگاه جوجه كشي
ماشين يا دستگاه جوجه كشي دستگاهي است كه بايد توانايي به وجود آوردن شرايطي كاملا مشابه با آنچه پرنده ي مادر بطور غريزي براي تبديل تخم ها ي نطفه داربه جوجه انجام ميدهد را دارا باشد .
مبحث دما :
از نظر منبع حرارت دستگاه جوجه كشي متفاوت هستند گاز طبيعي ، سوخت فسيلي مثل نفت يا گازوييل ( البته اين منبع عملا منسوخ شده است ) ، نيروي برق و...
خصوصيات يك سيستم ايده آل گرمايي براي دستگاه جوجه كشي :
1 - تناسب بين ابعاد و حجم دستگاه جوجه كشي
2 - سيستم گرمايي بايد در فاصله و محلي قرار بگيرد كه نسبت به تخمها مناسب باشد
3 - بالايي راندمان
4 - تامين حرارت مطلوب و مورد نياز دستگاه در كوتاهترين زمان بدون وارد كردن شوك حرارتي به تخم و جنين
5 - حرارت بايد به صورت يكنواخت پخش شود به نحوي كه كليه تخمها در شرايط دمايي يكسان ونرمال قرار بگيرند.
مبحث رطوبت :
توليد رطوبت از آب به روشهاي مختلفي امكانپذير است ، در ابتدايي ترين روش ميتوان يك ظرف آب را در دستگاه جوجه كشي قرار داد كه باعث ايجاد رطوبت ميشود حال اگر به شود به طور معيني سطح آب ظرف را تنظيم كرد و با يك رطوبت سنج ساده ميزان آن را اندازه گيري كرد با اين روش به نحو مطلوب تري ميتوان بر رطوبت مورد نياز فرآيند جوجه كشي نظارت داشت.
از دستگاههاي رطوبت ساز يا بخار سرد آلتراسونيك يا مه ساز كه مبتني بر مدارات الكترونيكي هستند در دستگاههاي پيشرفته با تكنيك خاصي استفاده شده است ولي در سطوح كوچكتر از يك ظرف آب معمولي ميتوان استفاده كرد. ظرف آب بايد در نزديكي منبع گرما قرار بگيرد زيرا بايد از گرماي منبع براي توليد بخار استفاده كرد و حتما بايد در محلي باشدكه باعث خيس شدن محل نشود و به خوبي مهار گردد.
بوسيله دستگاه اندازه گيري ديجيتالي، (رطوبت سنج ) ميزان رطوبت سنجيده ميشود. در دستگاه جوجه كشي دماي موجود باعث تبخير آب ازتخم مرغها و تلفات جنين مي شود . به همين دليل توجه به رطوبت مناسب اهميت بسياري دارد. از طرفي رطوبت كم شده در دستگاه جوجه كشي باعث ميشود كه تبخير و وسيع تر شدن كيسه هاي هوايي داخل تخم افزايش يابد كه در نتيجه نوك جوجه به اطاقك هوا زودتر مي رسد . همچنين بالا بودن رطوبت باعث ميشود كه كيسه هوا شده دير به وسعت برسه و جوجه در اين زمان قادر به تنفس نخواهند بود . رطوبت دستگاه جوجه كشي به سرعت تهويه و دماي آنها بستگي دارد .

اهميت تهويه در دستگاه جوجه كشي:
مهمترين مساله اصلي در تهويه اكسيژن رساندن به تخم مرغ و دور كردن دي اكسيد كربن توليدي از آن ميباشد البته مسائل ديگري هم مثل رطوبت و توزيع يكنواخت گرما از كاركردهاي ديگر تهويه است .
چرخش تخم مرغها :
چرخاندن تخمها در زمانهاي مشخص در جوجه كشي تاثير بسزايي دارد ميباشد ، بصورت طبيعي مشاهده شده است مرغ مادر براي جلوگيري از چسبيدن زرده به پوسته و همچنين كيسه هواي درون تخم هر ۳۵ دقيقه بطور متوسط اقدام به چرخش تخمها ميكند ، در مقياس صنعتي چرخش تخمها را به ازاي هر ۱ ساعت براي تخم مرغ و هر ۲ تا ۴ ساعت يكبار براي تخم بلدرچين توسط فشار جكهاي بادي و يا موتورهاي الكتريكي انجام ميشود و مرسوم ترين نحوه براي چرخش تخمها به اين صورت است كه بايد سر كوچك تخمها بسمت پايين باشد و در دستگاه جوجه كشي در شانه مخصوص قرار بگيرد اين شانه را نسبت به افق ۴۵ درجه تغيير زاويه داده و پس از مدت زمان مشخصي اين تغيير زاويه ۴۵ درجه اي نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال ميكنند بايد توجه داشت هر گونه چرخش بايد به آرامي و بدون تكانهاي شديد انجام پذيرد زيرا تكان شديد باعث صدمه به جنين شده و از ميزان موفقيت در جوجه كشي مي كاهد .
نكته:
تخم مرغها به اين گونه قرار ميگيرند كه قسمت پهن آنها به سمت بالا باشد وگرنه سر جوجه در قسمت باريك قرار مي گيرد و به تنفس قادر نخواهد بود و از بين مي رود ( قسمت پهن از كيسه محبوس شده هوا تشكيل شده كه در روزهاي آخر جوجه از آن تنفس ميكند ) ولي در 3 روز پاياني به هچ به حالت افقي در سينيهاي هچر قرار خواهند گرفت.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۰:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي

فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي ، نوعي از فيلرهاي دستگاه تصفيه آب مي باشد كه خاصيت اسيدي آب را كم كرده و به آن خاصيت قليايي مي بخشد .
فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي آب را يونيزه نموده و با توليد هيدروژن فعال در آب ، باعث ايجاد خاصيت آنتي اكسيداني در آب مي شود.
همچنين فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با تامين املاح مورد نياز بدن ، همچون منيزيم و كلسيم ، مانع از بروز پوكي استخوان و بسياري از بيماري هاي مزمن در بدن مي شود .
در واقع فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با افزايش سطح پي هاش آب ، باعث ايجاد خاصيت قليايي آن شده كه اين پارامتر ، براي سلامتي بدن بسيار مفيد مي باشد.
علاوه بر اين فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي با سم زدايي آب ، امكان جذب مواد مغذي آن را تسهيل كرده و باعث نفوذپذيري بيشتر آب توسط سلولهاي بدن مي گردد.
فيلتر آلكالاين يا فيلتر قليايي كليه سموم و آفت كشهايي كه به صورت احتمالي ممكن است در آب وجود داشته باشد از بين برده و آبي با درصد خلوص بالا توليد مينمايد.


فيلتر آلكالاين  ، فيلتر قليايي


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۴۳:۲۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آشنايي با گياهان دارويي

با توجه به شرايط اقليمي كشور و مساعد بودن شرايط محيطي از قبيل خاك و شرايط آب و هوايي مناطق مختلف براي كشت گياهان دارويي ، و همچنين با توجه به ارجحيت استفاده از گياهان دارويي با جاي داروهاي شيميايي ، امروزه كشت و پرورش گياهان دارويي در مناطق مختلف ، به كشاورزان عزيز توصيه مي شود.
يكي از مهمترين دلايل تشويق كشاورزان به كشت گياهان دارويي ، اهميت آن در بحث درمان و تهيه دارو مي باشد . علاوه بر اين به سبب موقعيت اقليمي كشور كه مناسب و مساعد كشت آن مي باشد ،توصيه مي شود كشت گياهان دارويي در دستور كار دولت و كشاورزان قرار گيرد .
همچينين كشت گياهان دارويي علاوه بر ايجاد اشتغال ، موجب استفاده بهينه از اراضي كشاورزي شده و مانع از فرسايش خاك مي شود .
از طرفي كشت گياهان دارويي به لحاظ صرفه اقتصادي ، باعث رشد اقتصادي و رونق بازارهاي محلي استانهاي مختلف مي گردد.
كشت گياهان دارويي ميتواند از طريق كاشت بذر ، كاشت قلمه و يا كاشت نشاء گياهان دارويي صورت گيرد.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۵:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فيلتر و ميكرو فيلترها در دستگاه تصفيه آب

فيلتر و ميكرو فيلترها در دستگاه تصفيه آب به منظور جلوگيري از رسوبات ناشي از ذرات معلق آب و مواد كلوئيدي بر روي ممبران دستگاه تصفيه آب نصب و استفاده مي شوند.
عموما فيلتر و ميكرو فيلترها از جنس پلي پروپيلن توليد و در دستگاه تصفيه آب مورد استفاده قرار مي گيرند.
از آنجا كه فيلتر و ميكرو فيلترها اليافي با تراكم بسيار بالا هستند ، ذرات معلق و رسوبات آب در لايه هاي خارجي فيلترها و ميكرو فيلترها به جا مي مانند .
يكي از متداولترين انواع ميكرو فيلتر كه در دستگاه تصفيه آب و دستگاه آب شيرين كن مورد استفاده قرار مي گيرد فيلتر ميكروني و يا فيلتر جامبو مي باشد. ميكرو فيلتر ها با قطر و ارتفاعهاي مختلف توليد و مورد استفاده قرار مي گيرند .
عموما قطر ميكرو فيلترها از 2 تا 20 ميكرون و ارتفاع ميكرو فيلتر ها از 10 تا 40 اينچ ، متعير مي باشد .
بسته به قطر داخلي ميكرو فيلترها ، در اصطلاح به انها ميكرو فيلتر اسليم و يا ميكرو فيلتر جامبو گفته مي شود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۸:۵۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

معرفي فيلتر كربني يا فيلتر زغالي

فيلتر كربني كه به آن فيلتر زغالي نيز گفته مي شود عموما براي حذف بو و طعم نامطبوع و رنگ و مواد آلي در دستگاه تصفيه آب مورد استفاده قرار مي گيرد.
اساس كار فيلتر كربني يا فيلتر زغالي ، به اين شكل است كه كربن موجود در فيلتر كربني يا فيلتر زغالي ، مود آلي موجود در آب را ابتدا جذب نموده و سپس آن را تجزيه مي نمايد.
پس از عبور آب از بستر زغال در فيلتر زغالي يا فيلتر كربني ، رنگ و بو و طعم آن بد توسط كربن جذب شده بنابراين آب خروجي از فيلتر زغالي يا فيلتر كربني ، آبي فاقد طعم و بو و رنگ نامطبوع مي باشد .
اصولا به همين دليل ، در دستگاه تصفيه آب ، فيلتر كربني يا فيلتر زغالي ، پس از فيلتر شني قرار مي گيرد كه عمليات تصفيه كامل و آب خروجي فاقد هر گونه بو و طعم نامطبوع باشد.
اصولا جنس بدنه فيلتر كربني يا فيلتر زغالي استيل ، با پوشش اپوكسي بصورت رنگ مي باشد.
از ويژگيهاي فيلتر كربني يا فيلتر زغالي قدرت تحمل فشار ان تا 10 اتمسفر مي باشد . همچنين هزينه نصب و راه اندازي و نگهداري فيلتر زغالي يا فيلتر كربني كم و مقرون به صرفه مي باشد.

از فيلتر كربني يا فيلتر زغالي در صنايعي همچون تصفيه آب ، صنايع غذايي و ساير صنايع شيميايي استفاده مي شود.


فيلتر كربني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط برفاب | ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۴۳:۲۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |